Много често, когато започваме дадена диета, си поставяме някаква ясна цел – дефинирани плочки, изтънена талия и т.н. Но докато гледам блажено в далечината, представяйки си крайния резултат, действията ни тук и сега, от които той зависи, стават все по – нехайни и недисциплинирани.
И накрая със съжаление установяваме, че и този път повече или по-малко сме се провалили.
Ако това ви се е случвало, може би е време да промените подхода и да си поставите малко по-различна цел. По-точно казано – не си поставяйте за цел самия краен резултат, а навиците и действията, които ще доведат до него. А ето кои са основните от тях:
1. Яжте повече плодове и зеленчуци
Ако имате някой и друг килограм в повече, един от най-добрите начини да се отървете от тях, е редовната консумация на плодове и зеленчуци. Те са засищащи, богати на фибри, витамини и минерали, и не са калорични. Тъй като заемат голяма част от пространството в стомаха ви, вероятността след това да похапнете други, не особено диетични храни, ще намалее. А и здравето ви като цяло ще се подобри осезателно.
2. Тренирайте за сила 3 пъти седмично
Не е необходимо да тренирате с професионално усърдие, просто си създайте навик да тренирате с тежести 3 дни в седмицата. Така тялото ви ще бъде стимулирано да гори мазнините, като същевременно ще изграждате и мускулна маса. Тъй като мускулната тъкан изисква много енергия, за да се поддържа, то самото й наличие ще кара тялото ви да изразходва бързо натрупаните калории.
Един примерен график може да изглежда така: тренировки в понеделник, сряда и петък; с тежести; всеки от дните се тренира цялото тяло.
3. Движете се
Това важи особено през дните, когато не тренирате и съответно – изгаряте по-малко калории. Разнообразието от възможни дейности е огромно – кардио, разходка, колоездене, катерене и т.н. Едното не е задължително по-добро от другото, така че просто изберете това, което ви доставя най – голямо удоволствие.
4. Консумирайте повече протеини
Ако целта ви е да свалите килограми, то протеините са най-важният макронутриент. Те засищат бързо, играят основна роля за изграждането и поддържането на мускулите, и влияят положително върху здравето на кожата, косата и ноктите.
Не използвайте само един-два източника на протеини. Те се съдържат в немалко храни, както животински, така и растителни, така че изборът ви е достатъчно голям – риба, птиче и говеждо месо, яйца, млечни продукти, бобови растения, ядки, семена и т.н.
Как да не забравите, какво трябва да правите
За да не се окаже, че сте пропуснали да изпълните поставените си цели, се нуждаете от нещо, което да ви напомня. Записването и отбелязването от векове вършат успешно тази работа, така че нищо не пречи и вие да ги използвате. Вземете календара и маркирайте датите, през които ще тренирате.
Определете графика си за деня предварително (доколкото това е възможно) и заделете необходимото за упражненията време. Същото направете за дните, когато няма да тренирате, но сте планирали други физически дейности, като разходки, плуване и т.н. Използвайте малки бележки, на които записвайте просто „трябва да ям протеини” или „трябва да ям плодове и зеленчуци”.
Това може да ви изглежда ненужно или дори глупаво, но всъщност действа. В края на деня, направете бърза равносметка на постигнатото и определете, какво се очаква от вас утре.
Бъдете сериозни и концентрирани поне няколко месеца; след това, тези полезни дейности ще се превърнат в навик. А с подобни здравословни навици, не само лесно ще изваете желаното стройно тяло, а и ще го запазите такова.