До болка познатият сценарий - Великден, козунаци, трапези... след това идва 1 май, после Гергьовден, и съответно няколко килограма отгоре.
Изкушенията дебнат отвсякъде, постоянно... и в големи количества.
Какво се получава?
Преяждаме, защото “сега ни се е паднало”. Преяждаме заради социалните поводи. Преяждаме и… съжалявам като се качим на кантара след това. Затова признай си - изобщо не се качваш.
Проблемът е в чувството на загуба на контрол над храната. Веднъж загубили го, просто се отдаваме на т.нар YOLO (You Only Live Once). И това е проблем - не само за визията и здравето, но и за доверието към себе си и собствените възможности.
За щастие, това са възможно най-ненарушаващите диетата празници - зелена салата, краставици, репички, лук, яйца, месо... фитнес кеф. Хайде и козунак за сладичко.
Къде се разваля диетата в случая? Първо количествата, породени от "дългите празнични трапези" - т.е възможността за социално преяждане или просто калориен излишък. Второ - непредвидените изкушения/почерпки.
Какво е решението - планирай провала си.
За да не си разваляш настроението и тялото по време и след празниците, ето няколко ефективни стратегии за справяне с обилното хранене:
1. Запознай се предварително с хранителните стойности на основните продукти - агнешко, яйца, козунак, шоколадови бонбони и т.н.
2. Хапни си на празника. Балансирай с нещо по-леко на следващото си хранене.
Има едно работещо правило по отношение на изграждането на система от здравословни навици, което много харесвам: "Никога не пропускай два пъти."
Т.е не еднократното преяждане ще окаже качествена промяна, а спиралата от повтарянето на същото поведение.
3. Мери се всеки ден. Вече съм споменавала в предишната статия колко е важно да се мериш. Препоръчвам ти и сега да го правиш. Просто, за да знаеш къде си с точност и да коригираш преди да си “изпуснала напълно положението”.
Не на последно място - все пак не забравяй да се забавляваш. Почини си, наслади се на хубавите емоции и хора. Не се фокусирай източника ти на удоволствие да идва само от храната.
И ако все пак напълно забравиш за дисциплината - не се отчайвай. Всичко е поправимо. Особено когато става дума за нещо толкова променливо като теглото. Това, върху което е по-важно да се фокусираш, е менталното ти здраве и връзката с храната.
Нека ти споделя нещо важно за финал.
В момента с партньора ми (мъжът от снимката долу) д-р Владислав Андонов разработваме първата платформа в България, посветена на хора, които изпитват чести епизоди на преяждания. Това е основен симптом на т.нар Binge Eating Disorder - официализирано през 2013 г. хранително разстройство на психологична основа, при което няма допълнително компенсаторно поведение като повръщане, използване на диуретици, разхлабителни и прочие. Това го разграничава от булимията.
Ако имаш подобни епизоди на преяждания на емоционална основа, хвърли един поглед и на Facebook страничката - може да ти е полезно.
А сега ти пожелавам спокойни празници, умерено хранене и се грижи за здравето си!
Автор: Жасмина Гевезиева
Още по темата:
- Системното преяждане - болестта, която не подозирате, че съществува
-
Нека ти представя твоя нов пръв помощник... кантара!