Пурпурните продукти дават енергия, сила и великолепно настроение през есента, твърдят експерти.
Специалистите са доказали, че лилавият цвят е физиологически по-силен от всеки друг цвят - забавя дишането и увеличава продължителността на издишването, може да забавя и контролира пулса, увеличава издръжливостта на сърцето и съдовете.
Лилавият цвят потиска рационалното мислене, пробуждайки вместо това интуицията, твърдят пък психолозите. Увеличава работоспособността, подобрява съня, стимулира потребностите от духовно развитие.
В страните от Европа и Америка, където царят са логиката и рационализмът (и затова любим е синият цвят), лилавото се смята за непрестижно.
В страните от Азия и Африка, които са по-склонни към емоционалност и мистика, уважението към този цвят е значително по-голямо.
Лилавите храни съдържат витамини и минерали, които са от жизненоважно значение за доброто здраве. Плодовете и зеленчуците в лилав цвят са богати на флавоноиди.
Флавоноидите са познати като мощни фитохимикали, полезни за здравето на сърцето и намаляващи риска от появата на сърдечносъдови заболявания. Това са патладжаните, лилавото зеле, както и лилавият лук, лилавите картофи и лилавите чушки, лилав карфиол и други.
Лилавите храни предотвратяват преждевременното стареене. Те дължат своя красив цвят на пигмент, наречен антоцианин. Той е мощен антиоксидант, който може да помогне за намаляване на риска от появата на рак, подобрява паметта и се грижи за общото здраве, определят диетолозите.
Още:
-
Какво да готвим през ноември - изпитани рецепти за основно и десерт
-
Какво да ядем, ако не можем да изпием 8 чаши вода през деня
-
Как да си направим есенен десерт с тиква
-
Да се запознаем с полезните храни на есента
-
И тиквата стана на супа
-
Какво трябва да знаем за Е-тата? Кои хранителни добавки в етикетите правят храната вредна