Отдавна се знае, че децата не трябва да прекарват прекалено много време в гледане на телевизия.
Сега британски учени доказаха това.
Те потвърдиха, че дългото време, прекарано пред телевизора, се отразява на психическото здраве на децата.
Проучването им е публикувано във вестник "Гардиън" и цитирано от БГНЕС.
Британското министерство на здравеопазването е започнало инициатива за проучване на ефектите на телевизията върху здравето на най-младите членове на обществото.
Резултатите показват, че децата, които прекарват по няколко часа на ден пред телевизора са много по нестабилни психически, отколкото връстниците им, които се забавляват и играят на открито.
Учените сравнили различни показатели с физическото и психическото състояние на участниците.
Те стигнали до извода, че липсата на движение, поради гледане на телевизия, причинява нездравословен начин на живот в много ранна детска възраст.
В следващия етап на изследването се включили деца с наднормено тегло.
Статистиката на Острова показва, че броят на децата на 11 години, които прекарват пред екрана повече от два часа дневно са 62%. Сред 13 годишните цифрата нараства на 71%, а сред 15-годишните е 68%.
Анализът на данните показва, че половината от децата, които прекарват лятната си ваканция пред телевизора, са с ниско самочувствие.
За разлика от тях децата, които играят компютърни игри или гледат телевизия най-много по час дневно са три пъти по-проспериращи от тези, които седят пред екраните повече от четири часа.
Също така тези, които всяка вечер вечерят със семейството си са по-щастливи и по-уверени.