Ели Тончева - управител на консултантска агенция за образование и езиково обучение в чужбина "Едланта", ни разказва за кариерната ориентация на младежите и как да изберем правилната специалност, без да се влияем от странични фактори и хора.
Този уикенд, на 11.03. в София и на 12.03. в Пловдив, тя организира изложение с участието на десетки универcитети от Великобритания, Дания и Холандия, на което освен представяне на най-актуалните специалности и условия за кандидатстване, ще има и специален сегмент , посветен на родителите и тяхното справяне с нуждите на кандидат-студента.
Ориентирани ли са кариерно българските кандидат-студенти?
Някои от кандидат-студентите идват при нас готови с избора си на специалност, а понякога дори и университет. Но доста висок процент от завършващите гимназиалното си обучение не са ориентирани каква специалност да следват и каква професия да упражняват. В този случай, бихме могли да им дадем съвет на база на тяхната академична подговка, таланти и желания за професионално развитие. Предлагаме онлайн тест за личностен профил, който отнема около 30-40 минути. След провеждането му, кандидатът и наш кариерен консултант анализират резултатите, за да стигнат до определяне на конкретни сфери, в които младежът би могъл да се развива професионално. Но не бихме могли да дадем готови отговори, а по - скоро насоки за кариерното развитие на бъдещия студент.
Кандидат - студентите съобразяват ли се с икономическите фактори и трудовия пазар при избора на специалност?
Основното им съображение, когато има такова, е какво се търси на пазара. Напоследък кандидат-студентите мислят все по-практично. Избират специалности и сфери за развитие, които са актуални и най-вече - тези, които са свързани с приложението на компютърните технологии. Но младежите, които проявяват артистични таланти и държат на тяхното развитие, не винаги си дават сметка за труда, упоритостта и дозата късмет, които са необходими, за да бъдеш забелязан и оценен.
Кой е най-сигурният метод младежът да се насочи към правилната за него сфера?
Към всеки трябва да се подхожда индивидуално, но най-трудният избор е при кандидат-студентите, на които се отдават всички сфери - от хуманитарните науки и усвояването на чужди езици до математиката и изкуствата. В този случай, младежът трябва да мисли повече за практическите критерии от гледна точка на трудовия пазар и какво ще се търси в перспектива. Хубаво е да се обърне внимание и на личностни качества, като характер и темперамент, защото някои професии предполагат конкретни черти.
Кои са най-“модерните” специалности в момента?
Една от най-актуалните специалности в момента е дизайн на компютърни игри. Това се дължи на огромния интерес на всички млади хора към гейминга и анимациите. Избират тази специалност с нагласата, че ще могат да комбинират своето хоби със своите таланти, креативност и въображение. Друга много желана сфера за развитие е тази на инженерените науки. В следващите десетилетия се очаква голямо търсене в областите на машинното, софтуерното и строителното инженерство. Това е породено от широкото приложение на компютрите и високите технологии във всички области, дори в изкуството и дизайна. Традиционно, бъдещите студенти се интересуват от бизнес и управление на бизнеса във всичките му форми - логистика, управление на събития, проекти и човешки ресурси. Повишеният интерес към опазването на околната среда предизвиква популярност на специалности като екология, възобновяеми източници на енергия и биотехнологии. Наред с тях, остават актуални и традиционните специалности като право, архитектура и психология.
Повлиян ли е изборът на специалност на младежите от този на приятелите им?
Да, някои кандидат-студенти имат склонността да се влияят от избора на приятелите си. Смятат, че следването на същата специалност е ключът към запазване на отношенията им. Трябва да се подчертае,че това не трябва да е първостепенен фактор при избора им, защото техните качества, таланти и академична подготовка не винаги съвпадат с тези на приятелите им. Влияейки се от желанието да продължат приятелството си , някои младежи рискуват да попаднат в грешна сфера на развитие.
А има ли случаи, в който кандидат-студентът променя генерално избора си на държава, в която да се обучава, в името на приятелство или връзка?
Да, има такива случаи, но за щастие са рядкост. Младите понякога не си дават сметка, че едно приятелство може да се запази, било то и от разстояние. На тази крехка възраст вярват, че една връзка запазва интензитета си през целия живот. Кандидат-студентите трябва да имат предвид, че университетските години предлагат огромен шанс за създаване на нови познанства и приятелства. Закотвайки се в познатата досега социална среда, младите хора могат да пропуснат много нови ценни запознанства.
Има ли тенденция, мнението родителите да е определящ фактор при това, къде и какво да учи бъдещият студент?
Разбира се, че мнението на родителите е важно. Те са хора с богат житейски опит и познават най- добре децата си. Не на последно място, финансират и обучението им, което е доста сериозна инвестиция. Наблюдава се интересна тенденция през последните години - младежите са все по-самостоятелни и целеустремени, когато избират специалност и в повечето от случаите не са склонни да вземат под внимание мнението на родителите си.
Какви съвети бихте отправили към родителите на кандидат - студентите? До каква степен е уместно да проявяват личното си мнение?
Родителят е много важена фигура, когато се стигне до избора на бъдещата професия на кандидат-студента. Той най-добре познава детето си, първи ще му се притече на помощ при нужда и, както вече казах, финансира образованието му. Съветът, който бих отправила към родителите, е да се вслушват в желанието на детето си и да се въздържат от налагане на собственото си мнение. Нашите наблюдения показват, че дори детето да е поело по различен от желания му път, рано или късно, то избира и практикува професията, която е искало от самото начало.