Явно историите, които са ни унасяли в непознати и вълшебни светове преди да заспим, днес по-скоро биха предизвикали кошмари у децата ни, се казва в ново американско проучване.
В изследването участвали над 2000 родители, които считали, че техните синове и дъщери трябва да навършат минимум пет години, за да им бъде отговорено адекватно на всички въпроси, възникващи в главите им, докато слушат този тип традиционни приказки.
Анализите показали, че майките и бащите масово намирали повечето класически сюжети за прекалено страховити, затова те избягвали да ги четат на своите хлапета. За целта предпочитали да преспиват мъниците си с по-модерни книги, допълват щатските експерти.
Сред разказите, които най-много разстройвали малките, в Топ 3 се нареждат:
1. "Хензел и Гретел" - легендата, написана от Братя Грим, стряскала подрастващите заради сюжета, свързан с отвличане на деца.
2. "Джак и бобеното зърно" - мъниците смятали, че историята е прекалено нереалистична.
3. "Червената шапчица" - за родителите било бреме да обяснят как добрата стара баба е изядена от лаком вълк, а 1/3 от запитаните споделили, че децата им започват да плачат точно на този момент в разказа, пресъздаден от Шарл Перо.
Освен тях близо половината от анкетираните майки отказвали да четат и историята за Рапунцел, защото и там надълго и нашироко се засяга темата за отвличането.
Критичният поглед не подминава и вечната класика в жанра "Пепеляшка". Там проблемът за половината от тестваните родители пък е свързан с това, че младо момиче по цял ден слугува и чисти.
За финал на мушката била "хваната" и "Снежанка и седемте джуджета", като голям брой родители отвъд океана били на мнение, че думата "джудже" им звучи неприемливо.
"На нас възрастните тези истории ни се струват невинни и красиви, но за един малчуган на 5 с по-развинтено въображение същите разкази могат да му се сторят прекалено буквални", коментира Стив Хорнси, съставил въпросното проучване.