Интернет технологиите не са само за младите. Тъкмо обратното, по-възрастните роднини могат да се възползват от тях не само за себе си, но и като незаменими партньори на родителите в изграждането на добри онлайн навици у децата.
Често най-сериозните притеснения на майките и татковците са, че техните родители няма да успеят да устоят на изкушението да угодят на сладките си внуци и ще им позволят да играят на воля на компютъра, таблета или смартфона. Друга тревога е, че поради несигурността си в използване на технологиите, бабите и дядовците не биха се справили с предизвикателствата, които децата срещат в онлайн пространството.
И двете обаче могат да бъдат преодолени, стига да има желание. Бабите и дядовците могат да използват чудесно технологиите за общуване, информиране, а защо не и игри... Ето няколко насоки как да сме в час с детските забавления в интернет:
• Говорете с истинско любопитство с внуците си за техните любими игри, сайтове и хобита, свързани с технологиите. Те ще ви открият своя онлайн свят, а вие ще им покажете как днешните джаджи си приличат с едновремешните.
• Попитайте ги можете ли да правите заедно техните любими занимания в мрежата. Всички ще научите по нещо ново!
• Говорете често и открито с тях за преживяванията им в мрежата. Така децата ще разберат, че могат да се обърнат към вас при трудност.
• Разберете от родителите им какви правила са изработили с детето относно онлайн поведението, за да можете и вие да се придържате към тях. Ако пък те не са изработили такива, предложете им да го направят.
• Напомняйте им, че това, на което ги учите в реалността, е валидно и за онлайн света – например да сме мили един с друг.
• Изградете навици за безопасно ползване у тях – научете ги да избират сигурна парола, да излизат винаги от профилите си, да не запазват паролите си на всеки компютър, да настройват "Гугъл" на безопасно търсене, да споделят . Ако нещо от това не ви е ясно, свържете се с Българската линия за онлайн безопасност, за да научите повече за онлайн уменията за безопасност.
• Предприемете стъпки, ако забележите нещо притеснително. На първо място говорете с внука или внучката за проблема и обсъдете как да разговаряте с родителите му/ѝ.
• Останете положително настроени към живота на децата, защото те имат нужда от вашата подкрепа.
Екипът на Асоциация Родители