Ужас ли? По-скоро е нещо страхотно! Но вие нямате възможност да се зарадвате. Тъкмо сте се преборили със системата за приемане в детска градина, а посещението на сайта им ви е станало по-често, отколкото отварянето на личния ви мейл адрес. Гледали сте много по-трепетно, отколкото преди време, когато гледахте резултатите от кандидат-студентските си изпити. Без майтап – в днешно време да приемат детето ти на детска градина е далеч по-трудно, отколкото да влезе в университет. След като полеете обилно събитието с приятелките си, чиито деца вече са на детска градина, у вас тихо, но настойчиво, ще започне да се заражда паника – ами сега?
Ето няколко съвета, които ще ви помогнат малко по-леко да се справите с това.
1. Дишайте през носа и издишайте през устата. Да, сериозно – опитайте да се успокоите и да не се стресирате. Когато детето надуши страх, започва автоматично да се настройва на вълните на паниката на родителското тяло, като по този начин плачът и тръшкането от негова страна ще се увеличат в геометрична прогресия.
2. Говорете с него. Обяснявайте му, че детската градина ще е супер забавна, ще намери много нови приятелчета, с които да си играе. Погрижете се да е щастливо, когато го оставяте сутрин, както и когато го взимате вечер – да знае, че и вкъщи и в градината е еднакво забавно. Измислете някакви много мънички награди, за да го стимулирате, но гледайте да не бъдат материални, за да не свързва взимането си с подарък, а с вас като личност. Например – обещайте му, че ще го заведете някъде, че ще може да гледа детски 30 минути повече и т.н. Винаги спазвайте обещанието си и не използвайте заплахи.
3. Опознайте учителките и директора на градината. Важно е да ги познавате и да се опитате да изградите добри взаимоотношения с тях, за да може да разчитате на това, че ще ви споделят какво се е случило през деня, така че да бъдете максимално информирани за състояние и държанието на детето. Все пак, до вчера вие сте се грижили за него, важно е да имате абсолютно доверие на тези, в чиито ръце го оставяте.
4. Стимулирайте имунната му система. Настинките и вирусите си остават един от най-сериозните проблеми в детските градини. За да не се случва така, че детето една седмица да ходи на детска градина и две седмици да е вкъщи, и вие да се чудите как да си пускате отпуск от работа или как ще ви гледат колегите, когато го взимате с вас, давайте му витамини, имуностимуланти и повече чайове с джинджифил и мед. Особено подходящи са и плодовете, съдържащи максимално количество Витамин C – нар (особено при есенно-зимния сезон), киви и френско грозде.
5. Ако все пак се стигне до симптоми на настинка/вирус, не го пускайте на градина! Така всички дечица ще се „тръшнат“, а останалите майки и учителките ще ви гледат много лошо или ще се опитат да ви го връчат още при първото наличие на секрети от носа. При такива случаи, ви препоръчваме Назик кидс. Това е чуден спрей за нос съдържащ ксилометазолин, който има съдосвиващо действие и така предизвиква отбъбване на лигавицата в носа.
Декспантенолът, който се съдържа в спрея, е производно на пантотеновата киселина - витамин, който способства за зарастване на наранената лигавица и по този начин я предпазва. Назик кидс ще ви бъде верен съюзник, както при хрема, така и за подпомагане зарастването на лезиите по назалната лигавица и съседните кожни участъци. Спреят облекчава вазомоторния ринит (запушения нос) и се прилага за лечение на нарушеното дишане през носа след назална хирургична операция.
С този снаряд от „оръжия“, ви пожелаваме страхотни моменти и на вас, и на детето ви в този нелек, изпълнен с предизвикателства период, наречен „детска градина“. Знаем, че е стресиращо, но определено ще имате вечери, в които заедно ще се смеете на това как е минал денят и какво е научило то от другите дечица.
Лекарствени продукти без лекарско предписание. Съдържат декспантенол и ксилометазолин хидрохлорид. Преди употреба прочетете листовката. Назик - за възрастни и деца над 6-годишна възраст. Назик кидс – за деца над 2-годишна възраст. А0085/11.04.2019