Ако си мислите, че лятото е време само за почивка и иху-аху с децата, лъжете се. Децата боледуват и то по-тежко в горещите дни, представете си малкото с висока температура как не може да се охлади от заобикалящият го въздух също с толкова градуси. Разболяването лесно се случва - по курорти, молове и детски площадки се струпват много деца, едно болно разболява десетина. Високите температури потискат имунната система и малки и големи лесно се разболяват от „зимни“ болести като възпалено гърло и бронхити дори през лятото. Хитът, разбира се, са повръщането и разстройството. Те водят до бързо обезводняване, особено при най-малките. Жегата обезводнява дори здравите деца, те дишат учестено и се потят, тоест губят течности през кожата и чрез дишането. Затова децата трябва да пият повече вода от обичайното. Много често родителите сами си навличат неприятности:
Слънцето в умерени дози е изключително полезно за здравето –синтезира се вит.Д, бори депресиите, човек се закалява. Но силното слънце потиска имунната система. Безразсъдство е родители да оставят децата на слънце и на плажа в обедните часове - после се чудят защо се разболяват. Несъобразеното обличане, детските покрити колички с „комарници“ или дъждобрани, топлите пелени, шапките на главите - дори когато детето е на дебела сянка - още повече затоплят детето.
Топлината бързо обезводнява децата, те имат относително по-голяма кожна повърхност. Това е предпоставка за нарушен електролитен баланс и лесно разболяване.
Пътуванията до морето за 2-3 дена не са за малките деца. На тях им е необходим период на адаптация, за да свикнат с новата обстановка и различните климатични условия. За да има полза от морето почивката трябва да е минимум 10-12 дни. В противен случай остава натоварването от дългия път в жегата и болестите.
Климатикът, ако не се използва правилно, разболява. Разликата между външната и стайната температура трябва да е не по-голяма от 8 градуса. Имунната система се подлага на голямо изпитание при драстична разлика в температурата. Детската стая трябва да се охлажда или косвено, от климатик в друга стая и отворени врати, или да не духа директно в детето. Климатикът разболява, и ако не се почиства филтърът му редовно, на 2-3 седмици. При пътуване в кола детето трябва да е на задната седалка, а климатикът да духа от предното стъкло.
Без сладолед и студени напитки няма как да се мине през лятото. Но тук също важи правилото да няма голям контраст в температурата, да не са ледени. На деца сладоледът се дава най-добре с лъжичка, леко размекнат, а не като ледена буца.
Този на клечка бързо се топи и потича, затова децата са принудени да го ядат бързо, дори като е леден. Безалкохолните студени напитки не са подходящи за деца независимо от сезона –много въглехидрати, ароматизатори и оцветители. Химия в бутилка.
Идеалната течност е водата. В жегите тя трябва да е в стъклена бутилка. При високи температури пластмасовата бутилка отделя токсични вещества.