Хиляди неща могат да ни изкарат извън контрол, когато стане дума за децата в интернет. Често чувството, че компютърът е по-силен от самите нас и поглъща живота на детето ни по един или друг начин може да ни накара да прибегнем до на пръв поглед най-лесното и сигурно решение – да дръпнем кабела на интернета.
Защо обаче този подход бързо губи ефекта си и дори може да даде обратен резултат?
На първо място, защото интернет е навсякъде. Децата все по-рано се научават да ползват компютър, смартфон, таблет и до 10-12 години са способни чудесно да се справят с технологичните джаджи. Дори компютърът вкъщи да е с ограничен достъп до интернет, детето може да използва мобилен достъп, да седне пред компютъра в училище или този на приятел, докато е на гости. Макар тези примери да са принципни изключения, ако детето няма никакъв достъп до любимите си игри и разговори с приятели онлайн, е вероятно заемането на чужди смартфони или гостуванията в приятели да зачести.
На второ място, колкото и да ни е трудно понякога да разберем, виртуалният свят всъщност не е вълшебна страна, а просто част от живота на днешните деца (не по-малко и на възрастните). Трябва да приемем, че откъсването от виртуалните занимания всъщност има ефект и върху другите области на живот на детето. То учи, забавлява се и общува през хилядите възможности на интернет.
Не на последно място, трябва да си признаем, че наказанията, стигащи до крайности, като "Повече няма да седнеш пред компютъра" са неефективни и трудни за спазване. Затова и често пъти самите ние ги нарушаваме преждевременно.
Какво е по-доброто решение?
* Интересувайте се от заниманията на детето в интернет. Игри, чат, сайтове – те имат значение за него. Дори една част от времето да ви изглежда загубена, за детето може да има смисъл. Поиграйте с него някоя компютърна игра за 15 минути, ако е подходящо.
* Въпреки че детето пораства и лека-полека търси повече самостоятелност, мнението на родителите е много важно. Предлагайте му алтернативни занимания, но без да го упреквате и да му натяквате. Предложете да организирате излизане с приятелите му на боулинг, билярд, кънки или пицария, като вие сте наблизо с други родители или приятели, но децата все пак се забавляват помежду си. Покажете му, че цените неговите занимания, давайте му идеи и го насърчавайте да продължава със спорт или хобита, които обича.
* Търсете подкрепата и на бащата или друг значим човек за детето, ако това е възможно. За него е важно да получава еднопосочни послания и от двамата си родители.
Екипът на Асоциация "Родители"