Явно, че освен като най-добър приятел на подрастващите, компютърът все по-сериозно поема и централната роля на най-доверения им съветник, показва ново изследване, изготвено в Бирмингам.
Тенденцията разкрива, че броят на децата, които извличат повече факти от "Гугъл", а не с помощта на своите родители, непрекъснато расте.
В анкетата са участвали 500 момичета и момчета между шест и 15 години, като половината са отговорили, че първо се допитват до най-известната интернет търсачка и чак след това отправят своите въпроси към родителите или учителите.
Разбира се, има и изключения от правилото - една четвърт от младите най-напред комуникират с техните майки и бащи, смятайки ги за по-надеждни източници от интернет.
Изследването разкрива, че 45% от подрастващите никога не са използвали хартиена енциклопедия за справка, а при 19% книжният речник въобще не е влизал в употреба до този момент.
Дори имало още по-куриозни случаи, при които запитаните не знаели значението на думата "енциклопедия", а мислели, че e еквивалент на летателен апарат или хирургически инструмент.
Близо половината от участвалите в експеримента пък заявили, че влизат в "Гугъл" минимум пет пъти дневно.
"Новото поколение се чувства достатъчно комфортно в дигиталната среда и не мисля, че има нещо лошо да търси това, което го интересува първо там", коментира д-р Пам Уадел, изготвила научния анализ.