По време на бременността си много жени на моменти започват да чувстват безпокойство и страх относно предстоящото си раждане. И това е съвсем нормално състояние предвид безбройните промени, които настъпват в организма – още повече, ако се отнася за първа бременност.
Когато обаче тази паника се развие до по-сериозни параметри и дори маниакални пристъпи на тревожност до такава степен, че те нарушат способността й да води нормален живот или да има нормално раждане, тогава най-вероятно родилката страда от токофобия.
Какво представлява токофобията?
Накратко – в психологията терминът “токофобия” означава краен и неконтролируем страх от забременяването, а ако вече има настъпила бременност – от раждане. Названието произлиза от гръцката дума “tokos” (раждане).
Този страх от износването на бебе би могъл да бъде свързан с няколко основни фактора, които най-често са заложени на подсъзнателно ниво, а корените им съществуват още от детството на момичето.
Най-често тревогите около Edna евентуална бъдеща бременност и раждане възникват в резултат на истории и разкази за изключително тежки и проблемни бременности, на документални или художествени филми, които показват прекалено натурално и отблъскващо “чудото” на раждането, на неприятен и травмиращ опит от предишно даване на живот.
Статистиката сочи, че токофобията би могла да бъде разглеждана като болест в две направления – когато се отнася за нераждали никога дами или когато от нея страдат майки, имали проблеми и усложнения по време на първата си бременност.
Учените дори твърдят, че повечето жени, които все още нямат деца, всъщност нямат проблеми с възпроизводителните функции, а дълбоко в себе си всъщност изпитват ужас да предприемат тази крачка.
Почти всяка седма жена по света страда от маниакална уплаха от зачеване, а всяка Edna дама носи потенциална възможност да развие състояние на токофобия по време на бремеността си.
Един от най-честите симптоми, по който можете да познаете страдащата от токофобия бъдеща майка, е нейното настоятелно и безрезервно желание детето да бъде родено чрез цезарово сечение, а не по естествен път. Самият факт, че все повече гинеколози споделят за зачестилите случаи на родилки, опитващи се да ги убеждават в ползите на секциото и рисковете от нормалното раждане, е показателен, че токофобията на практика вече е наболял проблем за обществото.
Друг неоспорим факт за сериозността на това състояние е, че днес много жени непрестанно отлагат бременноста си за неопределен период от време, а от друга страна през последните години в пъти са скочили направените секцио манипулации, без да е било необходимо.
Дори известната холивудска актриса Хелън Мирън призна преди време, че причината да няма деца е именно страхът й от бременност и раждане, с който тя не е успяла да се пребори цял живот.
Как да лекуваме токофобията?
Най-опасният фактор на това заболяване може би е, че то е ментално, а да излекуваш физическо неразположение е много по-лесно и бързо, отколкото да третираш психически проблем.
Най-резултатен в случая е сеанс с психиатър. Но и тук менталните специалисти не са единодушни по казуса. Edna част от учените считат, че с бъдещата родилка трябва да се говори открито за всеки риск на бремеността, за да може да се чувства по-подготвена за това, което й предстои през следващите 9 месеца.
Други пък са на мнение, че жената трябва бъде държана настрана от потискащи и стресиращи истории за раждането, с цел да възприеме износването на отрочето и даването на живот като нещо приятно и красиво.
Едва ли има жена, която да не си е задавала въпроса какво е усещането от носенето на дете вътре в утробата си и от самото раждане... Това е строго индивидуално и наистина зависи от начина на живот, здравословното състояние и психическата нагласа след забременяването. Със сигурност обаче за спокойствието по време на бремеността е необходима вътрешна хармония, избор на доверен и отзивчив гинеколог и най-вече вяра, че в това да родиш всъщност няма нищо страшно.