Ако някога свалките между тийнейджърите се случваха лесно и просто (изпращаш някоя приятелка да каже на момчето, което харесваш, че го харесваш), то социалните мрежи далеч усложниха нещата във времената, в които живеем.
Днес децата ни общуват през Facebook, Viber, Twitter и са толкова привързани към своите дигитални устройства, че това неизменно влияе върху начина, по който им се случва първата любов и трепетите покрай нея.
Нашите приятели от Уча.се имат наблюдения по темата, които решиха да споделят с нас.
Оказва се, че тийнейджърите не само прекарват поне два часа на ден в интернет, но и са напълно отворени към идеята да излязат на среща с някого, когото познават само от виртуалното пространство.
Образователен сайт №1 на България съветва младите винаги да имат едно наум при подобни срещи, защото не са малко случаите, при които Facebook профила на обекта на желанията се оказва фалшив и на срещата се появява съвсем друг човек, не е за подценяване още и опасността от злонамерени и опасни хора.
Близо 59% от тийнейджърите, които са били във връзка или в момента са в такава, признават, че социалните мрежи им помагат да се чувстват по-свързани с партньорите си. Близо 47% приемат тази онлайн възможност като допълнителен начин да изразят своите привързаност и чувства.
Разбира се, подобен начин на изразяване създава предпоставка за различен тип конфликтни ситуации – обсесивни състояния, ревност, коментари и вмешателство в отношенията на трета страна (приятели, родители). Познато, нали?
Всъщност 85% от тийнеджърите са толкова свикнали да бъдат онлайн, че очакват някакъв дигитален контакт от своите партньори поне веднъж на ден, като 11% държат това да се случва на всеки час. Уча.се обяснява тези данни с неувереността у младежите, която е типична за тяхната възраст.
Никак не е смело да се твърди, че социалните мрежи навлязоха рязко в личния живот на тийнейджърите и промениха възприятията за него. Един от десет ученика признава, че е влизал тайно в профила на своя партньор или му е ровил в телефона.
Границите на това какво остава в графата „Лично“ дотолкова се размиват, че ситуации, при които двойка тийнейджъри имат пълен достъп до акаунтите, имейлите и телефоните си, стават почти постоянна практика.
Ако според едно популярно твърдение „Любовта е свобода, за младите като че ли тя е по-скоро пълно допускане на единия в живота на другия и контрол посредством възможностите на мобилните устройства и интернет.
А дали този подход на днешните тийнейджъри към романтичните отношения ще се промени с израстването им в зрели хора, само бъдещето ще покаже.
Източник на статистическите данни: Уча.се и Pew Research Center
Още по темата:
Насоки за успешно онлайн поведение
Тийнейджърите и поверителността във Фейсбук
Митове за тийнейджърите, технологиите и интернет
Снимките във фейсбук - първо мисли, после споделяй