Както казват препатили пациенти, от двама лекари ще чуеш три различни мнения по даден здравословен проблем. Да не говорим за съветите в стотиците книги и сайтове на здравна тема. Все от признати специалисти, а противоречащи се.
Да вземем например прословутата закуска. Едни казват сутрин непременно да се закусва, в началото на деня тялото имало нужда от енергия, пък и не се огладнявало после като вълк. Други са категорични, за Бога, защо ви е закуска, нали сте се заредили с енергия от съня?
Пагубно е да се хаби енергия за ядене, защото точно тогава се изхвърляли едни токсини, не си е работа... Та тялото трябвало с тях да се занимава, а не с храносмилане.
На едно място ще прочетете колко вреден е аспиринът, на друго как без него направо ни "тръшва" инфаркт. А знаете ли, че ако си хапвате масло направо си копаете гроба?
Да, ама то било по-полезно от маргарина с неговите трансмазнини. Самите мазнини едва ли подозират колко важни са станали – наситени, ненаситени, триглицериди, холестероли, ама едните добри, другите пък лоши и т.н.
На всичко отгоре, някои хора имат нахалството да си хапват тлъсто месце и сладко и да живеят до 100 години, а други със здравословно хранене си отиват млади-зелени. Не става въпрос за некомпетентност, просто забравяме, че хората са различни и не трябва да се вкарваме в клишета и норми, еднакви за всички.
Учете се от децата – те тичат, когато им се тича, хапват, само когато са гладни, а не по задължение! За да сме здрави, има две прости правила -слушайте тялото си, то знае от какво има нужда и не прекалявайте с нищо! Именно то, прекаляването, ни разболява.
Яде ви се пица, направо смъртоносна, според диетолозите. Ами хапнете си я с кеф. Но на половината порция се поспрете и "попитайте" вътрешния си глас дали вече не сте се заситили. Ще се изненадате, че е точно така.
И беля на здравето прави не самата пица, а тази половинка или четвъртинка, която вече не ви е нужна. Но нали мама ни е учила да си омитаме чинията... Същото е с алкохола - малката доза е полезна, голямата токсична.
Така е и с мазнините, те съдържат ценни витамини (А, Е, Д). Да не забравяме, че именно низвергнатият холестерол е изходна суровина за хормоните, мастните киселини участват в изграждането на нервната система и т.н. Какво ще ви стане от парче "вреден" шоколад и 2-3 кафета на ден? Хубаво, какво друго.
Хапвайте си с кеф, но и с мярка и всичко ще е наред. Ако се чувствате бодри, здрави и без излишно тегло, не правете нищо, което ви тормози. Защото полезно е само това, което се прави с удоволствие. Удоволствието, положителните емоции карат тялото да произвежда ендорфини (хормони на щастието), които ни правят здрави и щастливи.
Спортът е другата панацея за здраве и дълъг живот. Безспорно движението е полезно, подобрява се кръвообръщението, обмяната на веществата, дава тонус, работещите мускули консумират глюкоза от кръвта и рискът от диабет намалява. Но за да е полезен, спортът трябва да е постоянен и не прекомерно натоварващ, особено за по-възрастните. Най-опасно е неделното спортуване.
Пет дни седмично сме залепнали за компютъра като косъм на сапун, а на шестия – дай да наваксаме.
Точно при "неделните" спортисти травмите са най-чести, но това е малката беля. При внезапното натоварване сърцето се затормозява и може да се изтощи. По-добре ежедневно интензивно ходене пеша 4-5 километра, отколкото редки, но прекомерни натоварвания.
Правилото при спортуване е човек леко да се задъха, но да може да говори спокойно. Ако ви е приятно, спортувайте. Но ако сте изморен и краката сами ви отвеждат към леглото, по-добре си поспете. Нали точно това казва тялото?
Пък и да не забравяме, че зайчето скача цял живот и живее 15 години, а мързеливата костенурка 150. А делфинът цял живот плува, пие много вода и се храни само с полезната риба, а е толкова дебел!