Идват празници и независимо къде сте и какво правите, има голяма вероятност да отворите социалните онлайн мрежи Фейсбук, Инстаграм или Туитър и да попаднете на снимки на празнуващи семейства.
Преди години трябваше да изчакаме, докато филмът се прояви, за да споделим снимките от празниците. С появата на фотоапаратите Polaroid правенето на снимка стана възможно за 60 секунди!
Днес снимките се споделят за секунди – с един клик могат да бъдат качени в онлайн пространството.
Отделете няколко минути да прегледате настройките на поверителността, преди да споделите снимката. Отговорете си на няколко важни въпроса, които биха спестили неприятни последствия:
• Има ли други хора на снимката (освен вас)?
• Поискахте ли разрешение от тях да качите снимката?
• Има ли нещо на снимката, което дори малко ви притеснява?
• Ако посочвате имена на хора на снимката, поискахте ли разрешението им?
• Изключихте ли упоменаването на мястото, където се намирате?
Ограничете кой да вижда снимките на децата ви. Създаването на списъци с приятели - контакти в социалните мрежи (като “Близки приятели” и “Семейство” във Фейсбук) ще улесни споделянето ви само с тези, които са в списъка ви. По време на празниците ви препоръчваме да си направите списък с членовете на семейството.
Обърнете внимание на настройките на поверителността. По време на празници родителите споделят повече снимки на децата си. Помислете дали детето ви би искало да види днешната си онлайн снимка след години, когато порасне. Споделяйте със семейството и най-близките си приятели – тези, които истински биха оценили вашите публикации.
Експертите от Българската линия за онлайн безопасност (БЛОБ)