Едва ли на някого му е приятно да гледа тръшкащи се деца пред лекарския кабинет, особено ако те са неговите собствени. Признайте си – та дори възрастните хора не обичат лекарите, какво остава за децата. Уви, посещенията при личния лекар през този сезон са неизбежни. Но винаги могат да бъдат олекотени и сведени до минимален стрес както за детето, така и за вас самите.
Имайте предвид, че малките деца настиват средно около 10 пъти годишно, т.е. около 5 пъти по-често от възрастните хора!
Нищо не трябва да бъде правено насила!
Децата винаги смятат, че в лекарския кабинет ги чака нещо лошо, независимо колко мил може да е лекарят. За да избегнете инфарктните ситуации пред кабинета, най-добре е да предразположите детето - носете му играчки, пускайте му филмчета, говорете бавно и спокойно и се опитайте (с помощта на лекаря) да му обясните ситуацията.
Движението = имунитет
Не случайно децата в големия град боледуват повече от тези в провинцията. По-голямата гъстота на населението предразполага и по-лесно предаване на вирусни инфекции. Движението също е решаващо - в по-малките градове децата тичат повече и играят пълноценно, което не може да се каже за големия град, а имунитетът се изгражда от ранна детска възраст с физически активности. Положете усилия да изградите по-здравословен начин на живот на детето - повече игра на открито, както и прием на храни и продукти, укрепващи имунната му система.
Първи симптоми на настинка? Без паника!
Наблегнете на своята майчина интуиция – това е вашето дете и вие най-добре може да намерите индивидуалния си подход към него. Наблюдавайте го и се съсредоточете върху него, а не върху обаждането на личния лекар още при първия признак на настинка. Следете дали детето има неспокоен сън, дали е по-раздразнително от обичайното и отказва да приема храна и течности. Това обикновено са първите симптоми на болки в гърлото.
Дръжте най-важното под ръка
Има няколко медикамента, които задължително трябва да имате в аптечката. Какви да бъдат те зависи от спецификата на детето и неговите индивидуални начини на боледуване.
Ако разчитате на медикаменти без лекарско предписание, то вие със сигурност трябва да внимавате и да сте убедени, че те са безопасни, ефективни и, не на последно място, приятни на вкус.
Именно такова е Исла Джуниър пастили за гърло за малчугани над 4 години. Те облекчават симптомите при респираторни инфекции и проблеми с гърлото като болка и дразнеща кашлица.
Исла Джуниър са със сладък вкус на ягода, нямат изкуствени аромати и не съдържат захар и консерванти. Освен всичко, те щадят и зъбките на малките пациенти. Пастилите съдържат екстракт от исландски лишей, витамин C, цинк и калциев пантотенат. При смученето им, те се разтварят и покриват лигавицата на устата и гърлото като балсам, защитавайки я от сухия и замърсен въздух и от допълнително дразнене.
Още за различния подход към децата можете да видите в интервюто с педиатъра д-р Найден Петров, който разкрива и своя истински специален подход при работата с дечица.
Д-р Найден Петров е завършил медицина в Медицинска академия София през 1997 година, след това до 2000 година е работил като педиатър и УНГ. От 2000 година е в Медицински институт на МВР, където е специализирал УНГ болести и успоредно е работил като педиатър в неотложните звена. През 2004 година придобива специалност УНГ.