Диагнозата хиперактивност с дефицит на вниманието се среща твърде често през последните години.
Още от ранна възраст потърпевшите деца са неспокойни, в постоянно движение, капризни, често агресивни, с лош сън, понякога с кожни проблеми (атопичен дерматит), които допълнително засилват напрежението.
Като пораснат стават „черните овце” в детския колектив. Все някоя беля ще направят, не ги свърта на едно място, не внимават в час, пречат на връстниците си.
Хубавото при тях е, че те обикновено са интелигентни, креативни, не избягват риска, смели са и обикновено успяват в живота, изправят се лесно дори след поредица от грешки.
Лошото е, че често хиперактивността се съчетава с дефицит на вниманието, трудно се концентрират или го правят за съвсем кратко време. Не са прави тези, които веднага им слагат епитети от рода на „зле възпитани”, „разглезени” и т.н.
Тези деца си имат причина да са такива. Установено е, че те имат проблем в предаването на нервните импулси в мозъка, затова природата им компенсира със свръхактивност, за да се стимулират тези връзки.
При изследване с ЕЕГ (електроенцефалограма) е установено, че в техните мозъци преобладават алфа вълните, които са индикатор за недостатъчна активност на главния мозък, а бета вълните, индикатор за повишено внимание са значително редуцирани. Затова напълно се отрича даването на успокояващи медикаменти, положението става още по-лошо.
Тези деца трябва да спортуват активно, да се движат при всеки удобен случай, за да стимулират мозъка си.
В последно време учени откриха нестандартно лекарство за лечение на свръхактивните, вечно неспокойни хора. При това приятно за тях. Става въпрос за рокмузиката. При направените изследвания е установено, че ритмичността, силата и интензивно повтарящият се такт на рокмузиката стимулира активността на мозъка. Тази музика изолира разсейващите фактори от околната среда и създава насочен отговор при децата с дефицит на внимание.
Експериментално е установено, че при слушането на тази музика се увеличават бета вълните, отговарящи за повишеното внимание и намаляват алфа вълните, водещи до ниска концентрация.
Освен това рокмузиката с нейния повтарящ се ритъм намалява скелетно-мускулното напрежение, което е характерно при свръхактивните хора. Така се намалява тяхната моторна активност.
Затова когато вашият "буен" тийнейджър сложи слушалките и заклати глава, не му се сърдете. Може би организмът му подсказва, че има нужда точно от това.
Прочети още:
Класическа музика в помощ на спортуващите
Ново откритие за здраво сърце и висок тонус
Как музиката влияе върху развитието на децата