Отдавна е известно, че наднорменото тегло не е само физиологичен проблем, а и психологичен. Човек е създаден, за да е щастлив, a когато липсват емоционални причини да e щастлив, се търсят други начини да се запълнят тези липси.
Най-достъпнато средство за удоволствие е храната.
При консумацията на шоколад, сладкиши и всички лакомства се повишава производството на серотонин и се чувстваме щастливи. Това щастие се помрачава от натрупаните килограми, подигравките на околните (особено в детска възраст) и започваме да похапваме още повече, за да се успокоим. Така се попада в омагьосан кръг, от който трудно се излиза, особено ако си с наднормено тегло още от дете. Затова начинът на отглеждане на детето от най-ранна възраст се оказва от изключително значение за теглото на детето.
Детският психиатър д-р Лаури Бротман, директор на център за ранно детство и развитие на детето в САЩ, се заема с мащабно проучване за влияние на семейната среда върху детското затлъстяване, като отчита само характера на родителите, без да взема под внимание хранителния режим.
В продължение на 6 месеца той наблюдава 200 деца на 4 годишна възраст, като проучва основно отношението на родителите към потомството им. След 5 години се отчита индексът на телесна маса на децата и физическата им активност.
Резултатите показват, че децата, които се радват на родителска подкрепа, уважение и внимание, много по-рядко имат проблеми с теглото в детството си и по-късно. В семействата с неправилно или липсващо възпитание процентът на затлъстелите е значително по-висок.
Децата, отглеждани с позитивизъм, имали по-ниско кръвно налягане и консумирали значително по-малко въглехидрати. Професорът е на мнение, че с неправилното си поведение родителите поставят децата си във висок риск по отношение на теглото си и други здравословни проблеми.
Обобщените му препоръки са:
Най-важното за здравето на детето е позитивното отношение на родителите към него. Дете, което знае, че има подкрепата на родителите си във всяка ситуация, е спокойно и щастливо и не му е необходимо друг източник на положителни емоции, какъвто е тъпченето със сладки неща.
Създайте самочувствие и увереност в собствените му възможности, хвалете го, избягвайте прекалените критики и упреци. Безпричинните наказания, включително и физически, унижават детето и го правят нещастно. А както е известно, нещастният човек яде много повече.
Прекарвайте повече време с децата си, играйте заедно, четете книги, спортувайте.
Обидите към пълното дете са неуместни в семейството. Та нали родителите са отговорни за теглото на детето си!
Не се заблуждавайте, че детето пълнее, защото генът му е такъв. Ако и вие сте пълни, това означава, че имате неправилни хранителни навици, които сте предали и на детето си. Или като вас се е научило при всяка несполука да се утешава с нещо сладичко.