За децата приказките са това, което е за растенията водата. Детство без приказки сигурно е тъжно и самотно място и обратното – детство, изпълнено с приказки и техните герои, е щастливо и изпълнено с радост.
Надали има родител, който да не знае колко смислено е да чете приказки на детето си, но малко окуражаване никога не е излишно, защото всички живеем на педал и понякога за приказки време не остава.
Ето ви няколко причини в полза на приказките и тяхното влияние върху децата.
ОБОГАТЯВАТ КУЛТУРАТА ИМ
Всеки от нас си живее в собствен балон и често така отглеждаме и децата си. Те се виждат с децата на нашите приятели, които ходят в същата детска градина, и... схващате накъде отиват нещата. Героите в приказките в този момент влизат в ролята на „различния“ приятел – един път е жабок, друг път е принц, трети път е пакостник и какви ли не други образи, с които детето се запознава по лесен и достъпен начин. Приказките са и чудесен начин то да започне да прави разлика между добро и зло, да се учи на упоритост и постоянство, да прави паралел между неговия живот и случките в приказките и да научи нови неща.
УЧИ ГИ ДА СЕ КОНЦЕНТРИРАТ
Децата са удивителни същества – разсейват се постоянно и вниманието им лесно може да бъде разчетворено и въобще концентрацията за тях е трудно постижима. Приказките обаче са способни да ги накарат да слушат внимателно и да следят историята, дори когато я слушат за трета поредна година. Ако сте хитри, може да измислите в крачка някаква поука или правило, което детето не може или не иска да усвои – например, не иска да си обува чорапите, и да го вмъкнете в приказката. Прочетете му, че Червената шапчица без чорапи никога не излиза и е много вероятно „въвеждането“ да мине като по мед и масло.
РАЗВИВАНЕ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО
Не че децата страдат от липса на такова, но приказките ще им дадат още идеи, ще ги тласнат към творчество, актьорство и пресъздаване на ситуации. Детските книги са вълшебен извор, от който децата могат да черпят с пълни ръце и да пренасят в реалния си живот, и това е богатство, което сме длъжни да им осигурим. Оставете ги да се любуват на илюстрациите, дайте им време да усетят приказката, да се пренесат в нея и да я изживеят пълноценно – това е истинско щастие за тях.
Дотук добре, както се казва, но какво правим, ако всяка вечер се прибираме уморени от работа и дневните задължения, и колкото и да ни се иска, просто нямаме сили да четем изразително приказката за „Неродената мома“?
Ами, викаме неволята и на помощ идва Olympus и тяхната кампания „Топли приказки за лека нощ“, в която любими народни приказки са преразказани в аудио формат. Първата порция приказки вече може да откриете в каналите на Olympus в YouTube, в Spotify и във Vbox7.com, които вие просто пускате на детето си и то потъва в страната на вълшебните истории. А може и да легнете до него и да я изслушате заедно, защото тези моменти няма да ги има вечно и някой ден те самите ще са просто хубава приказка.