Майчинските трепети, особено когато една жена роди за първи път, са безбройни. Сред новостите, с които всяка от тях неминуемо се сблъсква, са и всички ритуали по обгрижването на бебето – къпане, повиване, обличане. Един от тях обаче се откроява като предизвикателство, което стои пред майките дълги месеци – как да поддържат зоната около пелените идеално суха и чиста. Едва ли има майка, която да не се е сблъсквала с явлението „подсичане“ и да не се е ужасявала от вида на бебешката кожа в тези моменти – яркочервена и очевидно болезнена за малкото същество.
За да бъде предотвратена тази неприятна ситуация, всяка майка се старае да поддържа детето си сухо и чисто и да използва най-добрите продукти за превенция. Дори и тогава обаче може да се случи бебето да се подсече и когато това се стане, е добре да знаем какво може да ни помогне.
Като начало, добре е да знаем, че бебешката кожа е толкова нежна и деликатна, че буквално за минути може да реагира на влага и замърсяване. Особено когато бебето е новородено, пелените му трябва да бъдат сменяни много често и при всяка смяна да бъде нанасян подходящ крем, който да защитава епидермиса. При толкова често нанасяне е важно да сте сигурни, че избраният от вас продукт съдържа максимално много полезни и естествени съставки и че в него няма консерванти, оцветители и парфюм. Оставете кремовете, които ви миришат хубаво – това може и да е приятно за вас, но не носи ползи за бебешката кожа.
Една от най-добрите и гальовни формули, удачни за употреба в тази деликатна зона, е тази на масло във вода – тя осигурява достатъчно високо ниво на липидни вещества, и, особено ако е комбинирана допълнително с успокоителните сили на вещества като ланолин и декспантенол, се превръща в идеално средство за предотвратяване на подсичането. Такъв тип унгвенти образуват ефикасен слой, който защитава кожата от влага и замърсяване и не позволява да възникнат инфекции, а при вече настъпил проблем, много бързо подпомага естественото възстановяване на кожната цялост.
Разбира се, освен употребата на продукт е много важно да се спазват и някои задължителни хигиенни принципи при смяната на пелените. Добре е да забравите за мокрите кърпички – те са много удобни за употреба, но най-добре ги оставите за ситуации, в които нямате достъп до топла вода. Мийте бебешкото дупе с топла вода и с подходящ препарат, когато това го налага, и винаги, когато можете, оставяйте кожата да „подиша“ без пелени – бебето също ще е много щастливо от това. Сменяйте пелените често и преди слагането на следващата пелена се уверете, че кожата е суха – чак тогава нанесете подходящия крем!
А ако все пак ви се наложи да ползвате продукт за овладяване на вече възникнала инфекция, потърсете такъв, който да съдържа декспантенол, ланолин и никакви консерванти, оцветители и парфюм. Обикновено такива продукти могат да се ползват и при проблем с разранени зърна – състояние, с което се сблъсква почти всяка жена, която започва да кърми. По този начин ще гарантирате бързо възстановяване на кожата, така че и вие, и бебето ви бързо да забравите за този неприятен проблем и да се радвате един на друг.