За да облекчим тършуването из менютата на широко използваната в момента социална мрежа в България, ви предлагаме да се запознаете с най-важните настройки за профила на детето си.
Нашите предложения са съобразени с основните правила за безопасност, но за да бъде наистина ефективно и образователно настройването на профила на детето, ви препоръчваме да го направите заедно, като обсъждате смисъла на всяка опция:
1. Достатъчно сигурна ли е паролата ми? Винаги избирайте парола, която да включва малки и главни букви, цифри и символи, които да са трудно разгадаеми за другите. Периодично сменяйте паролата.
2. Познавам ли приятелите си? Винаги, когато приемаме човек в списъка с приятелите си, трябва да се уверим, че го познаваме и искаме да го допуснем до информацията, която сме качили в социалната мрежа.
3. Контролирам ли профила си? Най-лесният начин да управляваме профила си е да използваме Настройките за поверителност. Това може да стане както от бързия бутон, така и от бутона "Настройки".
Важно е да прегледате настройките в разделите Сигурност (Security), Поверителност (Privacy) и Дневник и отбелязване (Timeline and tagging).
Сигурност (Security)
В този раздел имате възможност да подсигурите допълнително профила си чрез свързването му с вашия мобилен телефон. Това става от опциите Login Approvals и Code Generator.
Поверителност (Privacy)
От този раздел можете да настройвате: Кой вижда публикациите ви?, Кой може да се свързва с вас?, Кой може да ви търси по имейл или телефон?
Препоръчително е да направите настройките си така, че публикациите ви да са видими само за приятелите ви във Фейсбук.
Не забравяйте, че можете да разпределяте приятелите си в различни групи – Близки приятели, Познати, Семейство, Ограничени. Това става от бутона Приятели (Friends) върху корицата на всеки от профилите на вашите приятели.
Дневник и отбелязване (Timeline and Tagging)
От този раздел можете да ограничите другите хора да постват на вашата стена и да включите одобрение от ваша страна, преди дадена публикация, на която сте отбелязани, да се показва в профила ви. Това става от "Кой може да добавя неща в дневника ми". Одобрението на снимки, на които сте отбелязани, можете да включите от "Как да управлявам отбелязването от други хора и предложенията за отбелязване".
Сигнализирай! На всеки профил в долния десен ъгъл на корицата (cover) има бутон. Натискайки го, излиза падащо меню, чиито последни две опции са: Сигнализирай/Блокирай (Report/Block) и Премахни от приятели (Unfriend).
Сигнализирай/Блокирай
Когато изберете тази опция, можете да изберете 1 от 4 действия спрямо конкретния профил:
• Unfollow – няма да виждате повече новини от профила, но ще продължавате на бъдете приятели и съответно профилът да вижда вашите публикации.
• Unfriend – профилът ще бъде извън листата ви с приятели и съответно няма ще бъде допуснат само до публичната информация за вас.
• Block – нито вие, нито профилът ще можете да се свързвате един друг или да виждате информация за себе си.
• Submit a Report – можете да сигнализирате съдържание, поствано от профила, или самия профил. Избирайки да сигнализирате профила, трябва да уточните за какво го сигнализирате. Възможностите са:
► Профилът използва фалшиво име – Фейсбук стимулира своите потребители да използват истинските си имена.
► Човекът е дразнещ – избирайки това оплакване, е необходимо да доуточните още, избирайки от 3 опции:
♦ Изпраща спам покани за приятелство.
♦ Изпраща спам съобщения.
♦ Публикува дразнещи неща.
► Човекът се преструва на мен или на някого, когото познавам – изберете дали профилът се представя за вас, ваш приятел или известна личност.
► Профилът публикува неподходящо съдържание:
♦ Неподходяща профилна снимка.
♦ Сексуални.
♦ Друго.
► Този профил е фалшив – това означава, че профилът е създаден, за да тормози вас или друг човек.
► Профилът представя бизнес или организация – Фейсбук насърчават организациите и институциите да си създават страници, а не профили.
Премахни от приятели
Профилът ще бъде извън листата ви с приятели и съответно ще бъде допуснат само до публичната информация за вас.
Ако имате въпроси относно Фейсбук настройките на профила, не се колебайте да се свържете с нас на телефон 124 123 (14 ст. на разговор, независимо от продължителността му) или на Скайп: blobbg.
Екипът на Българска линия за онлайн безопасност