Всяко ново начало носи в себе си обещанието, че хубавото предстои. С всяка нова учебна година идва и надеждата за градивен диалог в училище – между ученици и учители, между учители и родители. Добрите взаимоотношения между възрастните съществено допринасят за това децата да се чувстват на мястото си в училище, да се чувстват защитени и вдъхновени.
Доброто взаимодействие между учителите и родителите обаче може да вдъхнови и самите възрастни. Особено, когато то се разширява по посока на по-активно включване на бащите в училищния живот.
Известно е, че мъжкият модел липсва в образователните институции. От една страна, учителската професия е силно феминизирана, от друга – училището сякаш е запазена територия за майките и бабите на децата. Последните присъстват много по-често на родителски срещи и училищни тържества.
Какво се случва обаче, когато на бащите бъде обърнато специално внимание и те бъдат поканени да се включат в училищния живот на техните деца?
В много училища учителите вече имат отговор на този въпрос.* Според една голяма част от тях, присъствието на бащите в училище дава по-голяма сигурност и спокойствие на самите учители.
За децата (без значение от тяхната възраст!) участието на значимите мъже -татковци, дядовци, треньори и т.н.- в различни училищни инициативи носи не само радост от споделените преживявания, но им дава и самоувереност, и кураж да се справят с учебните задачи; подобрява взаимоотношенията им с връстниците.
За бащите поканата да се включат в училищни събития е признание за важността на тяхната роля в отглеждането и възпитанието на децата.
Дейностите за включване на бащите в училищния живот могат да бъдат най-разнообразни: тематични срещи; открити уроци; спортни празници и състезания; кулинарни изложби; арт работилници; четене на любими книги; редене на пъзели; изработка на хранилки и къщички за птици; изработване и пускане на хвърчила с послания; подготовка на еко кътове в училище.
Има много начини бащите да се включат в училищния живот и така да се даде възможност на всички – родители, учители, ученици - да се видят в нова, човешка светлина. Децата имат нужда да виждат фигурата на възрастния в училище и то не само в лицето на учителя.
Уважаеми учители, през новата учебна година използвайте всеки хубав повод да поканите бащите в училище и всички ще спечелите от това. Най-много - децата.
Уважаеми родители, използвайте всяка възможност да участвате в училищния живот на децата и всички ще спечелите от това. В името на децата.
На добър час!
*Преди една година в България стартира Национална кампания „Да бъдеш баща”, в рамките на която много училища и детски градини поканиха и включиха значимите мъже в живота на децата в своите учебни и извънкласни дейности.
Повече за кампанията научи ТУК.
Елена Велинова – координатор – Образователни проекти във фондация „Джендър образование, изследвания и технологии”, част от Национална кампания „Да бъдеш баща”
Прочетете още:
Баща – една дума, много емоции
Подкрепяй мъжа си, за да бъде добър баща