Вирусът на ебола е познат отдавна, но през последните месеци броят на болните застрашително расте. Засегнати са основно три държави –Гвинея, Либерия и Сиера Леоне. Има съмнение и за случай в Нигерия. Утешително е, че са доста далеч от нас, нямаме развити търговски и туристически връзки с тези страни, но във века на самолетите и непрестанния поток на хора от всички краищa на света, знае ли човек...
Еболата е вирусно инфекциозно заболяване с изключително висока смъртност, над 80% от заболелите загиват. За часове или до 1-2 дни след заразяването болният получава силна треска с висока температура, главоболие, силна отпадналост и много скоро кръвотечение от всички органи – нос, очи, уши, полови органи, вътрешни кръвоизливи. Изходът на заболяването зависи от начина на заразяването и количеството на вирусите, навременната медицинска помощ, здравословното състояние на човека в момента на заразяването и разбира се, от имунната система.
Заразяването не е по въздушно-капков път (чрез кихане, кашляне, говор), както при другите вирусни инфекции. Разпространението на смъртоносната болест става чрез телесните течности, там вирусът е в най-голяма концентрация. Това са кръвта, лимфата, урината, потта, спермата, вагиналните секрети, слюнката, сълзите, повърнатите материи. Най-опасни са заразените, които все още нямат клинични прояви и разпространяват болестта при общуването си с други хора.
Лошата новина е, че няма сигурно лечение, нито ваксина. Това се дължи на факта, че точният механизъм, по който се развива болестта, не е известен. Както не е известен и източникът на заразата в Африка. Една от теориите е, че в основата на взрива стои консумацията на носители на вируса - прилепи от джунглата на Гвинея, които се смятат за деликатес от местното население.
Предпазването от ебола би трябвало да е лесно, щом се знае как става заразяването, но не точно така. Разболяха се и много от лекарите, лекуващи болните, макар да са били със специално защитно облекло, маски и ръкавици. Все пак, при назряваща опасност (която според Съвета по здравна сигурност засега не съществува за нас) трябва веднага да се вземат мерки.
Първата е да се спрат пътуванията до Африка, дори да имате резервации. Стойте далеч от болни с температура, особено чужденци. Всякакъв досег с телесни течности трябва да се избягва. Това означава никакво ръкостискане, прегръдки и целувки, съмнителни сексуални контакти, използване на еднократни прибори за хранене, чаши (особено в обществени заведения), изрядна хигиена на ръцете и тоалетните. Това важи особено за децата, които пипат всичко от любопитство.
Добрата новина е, че вирусът на ебола успешно се унищожава от сапун и избелващи препарати и висока температура при прането на дрехите. Ако все пак се наложи пътуване до засегнатите държави, трябва да се има предвид, че приносители на вируса са и дивите животни и прилепите (живи и мъртви). И при най-малките съмнения болните веднага се изолират.