Няма как бременната жена и кърмачката да е спокойна и щастлива, ако ѝ се забраняват хиляди неща.
Тези жени не са болни, просто трябва да се съобразяват с особеното си състояние като не се прекалява с някои храни, но без да се лишават драстично.
Няма нищо лошо да се поглезите с чаша ароматно кафе и парче шоколад например. За да не се прекалява с кофеина, не прекалявайте с кафетата и избирайте марки със 100% арабика, този сорт е ароматен и с по-ниско съдържание на кофеин, отколкото робустата.
За алкохола е ясно, но два пръста леко питие в чашата при повод няма да навреди.
Избирайте пресни храни без консерванти, оцветители, подобрители и т.н. Ако ви се яде кекс например (не че се препоръчва), направете си, а не купувайте от магазина готов с година срок на съхранение. Избягвайте и храна от топлите витрини в супермаркетите. Прекаленото овкусяване и мариноване будят съмнение за свежестта и качествата на продукта.
Нещото, което трябва непременно да се избягва, е недопеченото месо, аланглето. Добрата топлинна обработка унищожава всички бактерии, докато в недоопеченото месо могат да се развият салмонелоза, листерия, токсоплазмоза и др. инфекции. Не всички засягат плода, но при едно тежко заболяване на майката косвено се засяга и бебето. Затова са неподходящи и сурово пушените колбаси и риби, рохките яйца, кремове, застройки и десерти, приготвени със сурови яйца. Не се лишавайте от яйцата, те са ценен източник на белтъчини и витамини, но трябва да се варят поне 7-8 минути.
Потенциално опасни са и сините сирена като източник на листерия и токсоплазмоза. За разлика от тях, обикновените сирена са приготвят от пастьоризирано мляко и тази опасност е избегната. Ако все пак не можете без синьо сирене, пригответе го като добавка към сосове след термична обработка.
Рибата е безценна храна, тя съдържа така полезните омега масни киселини, полезни за развитието на бебето. Но в последните години в световния океан се натрупа значително количество живак, който се поема и от рибите. Колкото рибата е по-голяма, толкова вероятността да има живак е по-голяма, защото е живяла по-дълго. Затова не се лишавайте от риба, ако я обичате, но избирайте по възможност прясна и по-дребна. Смело си хапвайте пъстърва, тя не вирее в замърсени води, а само в чисти планински.
Ако решите да изключите рибата от менюто си или не ви харесва, може да си набавите полезните мазнини с ленено, орехово, рапично олио и зехтин. Или да добавяте смляно ленено семе, сурови слънчогледови и тиквени семки към салатите.
Плодовете и зеленчуците са безспорен лидер сред полезните храни. Но внимавайте с нискостеблените –ягоди, салати, пресен лук, зелени подправки, репички. Те могат да бъдат замърсени с яйца от паразити от изпражненията на животните, основно кучета и котки. Затова идеално измивайте тези продукти, най-добре с ръкавици.
Пийте любимия си фреш, но по-добре си го направете вкъщи от добре измити продукти. Едва ли в магазина и по заведенията се престарават с миенето на плодовете и зеленчуците.