Безспорен факт е, че студът е “приятел” на вирусите. Ниските температури блокират защитната функция на лигавицата на дихателната система, кръвоносните съдове се свиват, кръвта не циркулира нормално и не може да изпълнява функцията си да разнася хранителни вещества и имуноглобулини. А те са верният страж на имунната система.
Освен това, студът парализира фините реснички на епитела, които изхвърлят попадналите дразнители, включително вируси и бактерии. Вирусите това и чакат, за да се нахвърлят върху лесната плячка.
Студът сам по себе си не разболява, иначе ескимосите да са изчезнали вследствие на грипни епидемии. Когато се използва разумно, дори е полезен, за закаляване, например. Но във време на вирусни атаки, е добре да се съобразяваме с неговото негативно влияние.
Не е необходимо само да сте редовен посетител в аптеките (особено ако имате малки деца), а от сайтовете да знаете за поне стотина имуномодулатори, витамини, пробиотици и т.н.
Разбира се, те имат своето място в профилактиката на простудите, но забравяме най-лесното предпазно средство –когато сме навън в студа да дишаме само през носа. Този орган се явява като филтър на вдишвания въздух.
Минавайки през носната лигавица, с нейния ресничест епител, въздухът се пречиства, затопля, овлажнява и обеззаразява. Което не се случва при дишане с уста –леденият въздух директно атакува и изстудява лигавицата на гърлото, а вирусите безпрепятствено нахлуват в организма и така бързо се разболяваме.
Ако все пак не можете да дишате само през носа, например ако той е запушен, извършвате тежка физическа работа или тренирате на открито, притискайте езика към небцето си, когато дишате с уста. Така въздухът ще се затопли повече. Не е добра идея да ръзговаряте дълго време на открито в студа, нито да похапвате сладолед и да пиете студени напитки в “грипавото” време.
С малките деца проблемът е по-сериозен. Те боледуват повече поради незрялата си имунна система. Средно едно дете до 3-годишна възраст боледува 7-8 пъти през зимния сезон. Но как да ги научим да дишат само през носа, да не викат, да не се смеят навън в студеното време?
По-големите могат да бъдат обучени под формата на игра или с поощрения.
За бебетата най-безопасно остава спането навън, тогава те не контактуват и дишат с нослетата си. Не се заблуждавайте, че шалът през устата на детето ще го спаси! Всяка материя когато се намокри (от дишането в случая) става добър проводник на вирусите и бактериите.
Затова погледнете как се движат руснаците в студа - с шал на врата, но никога през устата. Първата и най-лесна стъпка за профилактика е добре облечено дете, което диша през носа. Но малчуганът не бива да е преоблечен с много дрехи, защото тогава се изпотява.
За да са здрави дихателните ни пътища и да се справят с вирусите, те трябва да са проходими и чисти. Затова, под формата на игра може да опитате да правите заедно с децата дихателна гимнастика вкъщи.
• Вдишайте през устата възможно най-бавно. След това издишайте през носа рязко, все едно изтласквате въздуха. Повторете 5 пъти.
• Затиснете дясната ноздра с пръст и вдишайте спокойно през лявата. Издишайте през дясната. Повторете 5 пъти, след това направете същото още 5 пъти с другата ноздра.
• Затворете плътно устата с дланта на дясната си ръка. С показалеца на лявата натиснете лявата ноздра. Вдишвайте и издишвайте 5 пъти с дясната ноздра, после по същия начин с лявата.
• Бавно вдишвайте през носа, след това с обичайно темпо издишвайте през устата, като свиете устните като тръбичка. Повторете 5 пъти.
• Стиснете устни и издуйте бузи. Натискайте с длани бузите си, като изпускате по малко въздух от стиснатите устни. Повтаря се 5 пъти.