Романтичната представа за почивка на море с малките ни съкровища включва слънце, бриз, плаж, вълни, гукане, усмивки, веселба. Ако слезете от розовия облак обаче ще видите и други неща.
Малкото бебе не понася слънцето и големите жеги. Представете си само как бихте се чувствали с горещ памперс в задушната количка, проектирана в тъмен цвят от някой гений! Вътре става като сауна, морският бриз не прониква в количката както на открито.
Да не говорим за слънчевите бани - те са забранени за децата до една годишна възраст, кожата им е много нежна, няма защита и веднага изгаря въпреки мазилата. Можете да разнообразите живота на бебето с малко плаж, но само до 11 часа и само на сянка.
Вероятността бебето да хване някой от летните вируси с разтройство и повръщане е огромна. Причината са многото деца по курортите, които разнасят вируса по въздуха, и високите температури и силното слънце, които подтискат имунната система.
Надежна защита е имунизацията срещу най-често срещания рота вирус (прави се до 6 месечна възраст), добрата хигиена, храна само от бурканчета, може да дадете профилактично и някой от безвредните хомеопатични имуностимуланти.
Опасности дебнат и при самото пътуване до морето. Вкорененият страх да не настине бебето (при 30градуса на сянка!) кара много родители да не пускат климатика и да не отварят прозорците на колата.
Детето се претопля, а това означава повръщане, температура, обезводняване... И настинки, защото изпотеното дете най-лесно се разболява. Затова изберете за пътуване ранните сутрешни, прохладни часове. Ако е горещо, пуснете климатика, но да духа отпред, на предното стъкло. Давайте много вода на бебето, облечете го леко, правете почивки на сянка.
Ако бебето е в период на колики или прорязване на зъбките, гарантирано си осигурявате безсънни нощи от бебешкия рев. Което не е много коректно и за останалите почиващи, все пак те искат да спят през нощта. Запасете се с гел за мазане на венци, чай и капки против колики, хомеопатични свещички при колики и никнене на зъби, болкоуспокоителни (температуропонижаващите имат такова действие).
Преди тръгване поговорете с вашия педиатър какви лекарства да вземете, за да не търсите аптеки по нощите. Запасете се с прахчета против разстройство, свещички при повръщане, за смъкване на температурата, мазило при ухапване от насекоми и сърбеж, лосиони със слънцезащитен фактор, противоалергични капки.
Разбира се, не е задължително да имате главоболия с детето по време на почивката, по-вероятно е да си изкарате чудесно. Но с малки деца човек никога не знае... Най-малкото за безгрижие не си и мислете, нали денонощно трябва да си гледате бебето.
Ако искате истински да си починете, оставете малкото на някоя баба, тя ще е щастлива, детето спокойно, вие на купон. А догодина, като порасне, всички заедно на морския бряг!