Детето учи непрекъснато чрез общуването и взаимоотношението със значими за него хора и чрез наблюдението на поведението им. Това се отнася за всяка сфера от живота, включително интернет поведението и общуването. Вероятно повечето родители знаят поне 10 важни и полезни правила за онлайн безопасност.
Това обаче сякаш невинаги е достатъчно, за да се чувстваме напълно спокойни за децата си. А те пък от своя страна понякога ни изненадват със съвсем нови и неочаквани действия. Разбира се, няма начин да предвидим всяка стъпка на порастващото и все по-самостоятелно дете, нито пък има как да предскажем следващата социална мрежа или технология, която претендира да революционализира онлайн света. За да се чувстваме по-уверени в думите и напътствията си обаче, можем да направим няколко неща.
Първото е да помислим сами за себе си кои са най-важните неща, които искаме детето ни да знае относно интернет пространството. Най-силните послания са тези, в които истински вярваме. Mнението на експертите може да ни помогне да разберем в по-голяма дълбочина проблема, а готовите правила за онлайн безопасност са от полза, за да формулираме по-ясно мислите си, но истинското послание идва от нас самите, в качеството ни на хората, които желаят най-доброто за детето ни.
Затова не подценявайте собствените си размисли по темата "Интернет", а направете втората крачка и смело ги обсъдете с вашия съпруг, партньор или друг значим човек, отговорен за възпитанието на детето. Може да се окаже, че вашите вълнения са сходни с тези на другия човек. Ако ли пък не, това е добър повод да започнете разговор за интернет безопасността и да провокирате своя и на другия родител интерес към онлайн заниманията на детето.
Мненията и на двамата родители са от огромно значение. Понякога те се разминават, но със сигурност има с какво да се допълнят. Децата виждат своите мама и татко като най-силните, най-умните и най-добрите и безрезервно вярват, че това са хората, които ще успеят да ги защитят във всяка ситуация, в която детските сили не достигат.
Затова е важно двамата родители или хората, които се грижат за детето, да говорят с него за интернет заниманията му честно и искрено и да му показват света в мрежата през собствената си гледна точка. Това освен, че обогатява репертоара на детето, му показва също, че мама и татко са заедно по отношение на конкретна тема, дори да имат различия.
Важен аспект на онлайн поведението, свързано с възможни рискове, е изграждането на идентичност в мрежата. Всички горещи фенове на Facebook, Ask.fm или Tumblr упорито се опитват да изразят себе си по начин, който да впечатли и да привлече внимание. И за момичета, и за момчета самочувствието се базира освен върху възможностите им и върху техните взаимоотношения, приятелства и усещане за приетост от останалите.
В интернет чувството за одобрение може да се постигне бързо и понякога дори лесно – колко време отнема един лайк, пост или споделяне? Какви снимки публикуват обаче младежите в социалните мрежи, може да се окаже от ключова важност за по-нататъшното им личностно и дори професионално развитие.
В работата си Българската линия за онлайн безопасност често се среща с неприятни ситуации, в които разголени и провокативни снимки са повод за изостряне на конфликти и подигравки. Когато и двамата родители имат здрава връзка с детето, то е много по-уверено в себе си и в качествата си, така че да търси внимание и одобрение по безвредни за него начини.
Още от детството, та до тийнейджърството, добрата връзка е важна, тъй като чрез нея децата учат от майка си и баща си различни модели на поведение и отношение към света. Когато пък изникне проблем, който се нуждае от намесата на възрастен, безусловната подкрепа и обич и на двамата родители са ключови, за да преодолее младият човек трудността.
Екипът на Асоциация Родители