Постоянното желание и преследване на амбицията по отношение на нас и нашите деца никак не ни прави по-щастливи, се казва с британско проучване, изготвено съвсем наскоро.
То е проследило поведението на голям брой майки и бащи от Острова, като се оказало, че над 70% от тях следват модела на поведение на другите родители, а не този на собствените си инстинкти и интуиция.
"Ролята на жените днес е да бъдат едновременно майки, партньори, работещи личности, дъщери, сестри, домакини и т.н., а когато само едно от тези неща не върви по техен план, болшинството от представителките на нежния пол лесно изпадат в нервно разстройство и депресия", споделя д-р Пенелъпи Лийч, която е част от екипа, участвал в изготвянето на научния експеримент.
Тя допълва, че редица родители постоянно се съревновават със заобикалящите ги семейства и искат техните синове и дъщери вечно да са най-добри във всичко, което рано или късно се обръща срещу тях като бумеранг от негативни емоции.
Бащите също страдат от синдрома на перфектния родител, а 50% от запитаните мъже казват, че се чувстват потиснати от постоянните и високи очаквания, които възлагат върху наследниците им.
46% от анкетираните мъже и жени коментират, че купуват подаръци и глезят своите деца по безброй други начини, само защото искат да докажат, че са безупречни родители, които непрестанно имат нужда да задоволяват егото и възможностите си.