Когато сме болни смятаме, че трябва да се храним яко, за да преборим вирусите.
А за децата това е задължително – гоним ги с лъжицата до припадък, само и само да хапнат нещо.
Всъщност децата са по-мъдри от нас, те се вслушват в инстинкта си и затова отказват да се хранят, когато са болни. При температура и неразположение намалява производството на стомашни сокове и ако тъпчем детето, най-много да му докараме повръщане.
Най-добре е човек да „слуша” тялото си, ако не му се яде, значи така трябва, ако е гладен, нека си похапне. Но колкото и странно да звучи, някои храни затормозяват организма по време на настинка и оздравяването се забавя.
Млякото не е подходящо, когато сме болни.
То съдържа казеин, от него се произвежда лепило. Не стига, че сме задръстени от секрети в носа и бронхите, но с млякото вкарваме още повече слуз. Така помагаме на вирусите и бактериите да се развиват на воля.
Има достатъчно приятни други течности, които втечняват секретите и ги изхвърлят –различни чайове, фреш и разбира се универсалната течност –водата. За възрастните алкохолът не е подходящ, той води до дехидратация (обезводняване) и сгъстяване на секретите. И ако се приемат 30 грама за „загряване” трябва непременно да се добави допълнително 1-2 чаши вода или чай.
Безалкохолните напитки и т.нар. натурални сокове са вредни и за здрави, и за болни.
Те всъщност са смес от вода, захар (подсладител) в огромни количества, оцветители, ароматизатори, стабилизатори, кoнсерванти. Не стига, че така или иначе болното ни тяло е изтощено, а на всичко отгоре му предлагаме и химични коктейли. Газираните напитки водят до стомашен и чревен дискомфорт, увреждат чревната флора и още повече утежняват положението на болния човек.
Истински натурален е само прясно изцедения фреш разреден с малко вода, богат на живи витамини.
Внимавайте с грейпфрута, когато приемате лекарства. Той потиска ензимната активност на черния дроб, лекарствата се метаболизират по-трудно и дозата им в кръвта може да се повиши.
Забравете и за колбасите.
Ако ви се яде месо, пригответе си вкъщи една сочна крехка пържола вместо салам. В колбасите примесите са много повече от месото, съдържат и много мазнини. Последните заедно с химикалите в храната предизвикват хронично възпаление и имунната система се изтощава.
Ползата от лимона при настинка бе "разбита" от известния немски натуропат графиня Анжелика Волфскийл, която наскоро гостува у нас.
Според нея "произведената в организма топлина е най-висшето физиологично ниво на регулация в телата ни. Затова, когато се разболеем се повишава телесната ни температура, за да се справим с инфекцията. И всичко, което спомага да запазим топлината през зимата е полезно – топли дрехи и обувки, шапка, шал, ръкавици, топли течности.
А лимонът предизвиква студенина в организма и в никакъв случай не трябва да се приема при настинка".
Още теми от д-р Андреева:
Как да се спасим от болките във врата
3 златни правила при грипна епидемия
Лесни домашни рецепти при кашлица
Неверните твърдения за настинките
Висока температура над 5 дни? Може да е болестта на Кавазаки
Не пропускайте нищо от най-интересното, най-коментираното и най-четеното през седмицата, като се абонирате за нашия седмичен бюлетин тук >>>