Шотландски учени са установили, че децата, които всекидневно похапват мазни храни и полуфабрикати, имат по-нисък коефициент на интелигентност от тези, редовно консумиращи домашно приготвени ястия, пресни плодове и зеленчуци.
В анкетата са участвали 4000 малчугани между 3 и 5 години.
Също така родителите с по-висок социален статус включват в менюто на своите наследници пресни и витаминозни продукти по-често от майките и бащите с по-малки доходи.
Експертите допълват, че именно храната оказва основно влияние върху мозъчната дейност и формирането на когнитивните способности.
Целта на проучването е да се инициират все повече кампании са стимулиране на здравословния начин на живот и хранене при подрастващите на Острова.
Друг проблем, който специалистите изтъкват, е и липсата на време, което кара родителите да прибегнат към калоричните и лесни за приготвяне полуфабрикати или да отскочат до най-близкия ресторант за бързо хранене.
Подобни експерименти са били направени в Австралия и САЩ и се оказало, че хлапетата, постоянно хранещи се с пица, чипс и бисквити, наистина показват по-слаби резултати на тестовете за интелигентност.