Така нареченото мързеливо око е анатомично (структурно) здрав орган, но с намалено зрение. То най-често се установява в детска възраст и остава такова за цял живот, ако не се лекува навреме.
Какви са причините за развитие на мързеливо око?
Периодът от раждането до 7-та година е изключително важен за развитието на нормално двуочно зрение. Всички фактори, които затрудняват ясното фокусиране на образите върху централната част на ретината, могат да доведат до мързеливо око. Най-честите причини са: големи диоптри или разлика в диоптрите на двете очи, кривогледство (понякога дори едва забележимо за околните), заболявания на клепачите със спадане и закриване на зеницата, както и вродени очни болести, които пречат на получаването на ясен образ.
Кога се лекува?
Колкото по-рано бъде установен проблемът, толкова по-добре, но задължително до края на периода, формиращ двуочното зрение (7-та година), защото след това вече ще е късно. Рано прекъснато лечение може пък да доведе до връщане на изходното положение.
Как се лекува мързеливото око?
* Ако са налице разлики в диоптрите, се прави подходяща корекция с очила. При заболявания на окото или клепачите се извършва операция за осигуряване на прозрачни очни среди. Така мързеливото око е поставено в най-добри условия.
* Закриване на по-добре виждащото око при гледане, с цел стимулиране зрението на другото. Режимът се определя от очния лекар според възрастта на детето и остротата на виждане. Това е единственият начин на лечение с научно доказан ефект.
Много е важно родителите да разберат, че лечебният процес се провежда от тях и зависи от личната им отговорност и упоритост. Резултат може да се очаква до 7-годишна възраст, след което зрението на мързеливото око не се променя. Трябва да се насрочват периодични контролни прегледи, при които се проследява състоянието, коригират се очилата и режима.
Унаследява ли се мързеливото око?
Да. При наличие на родители или роднини с такова състояние има по-висок риск и за малчуганите. Желателно е да се направи консултация с офталмолог на около една година, при липсата на видими проблеми или веднага, ако се наблюдават такива. Профилактичният преглед от очен лекар на 3-годишна възраст също е препоръчителен.