Какво се случва, когато пред един тийнейджър застане не негов учител или родител, а друг възрастен, който иска да си говори с него открито, честно и с истинските имена на нещата по темите за любовта, интимните отношения, секса и насилието? Отговор на този въпрос дават Николета Попкостадинова и Надя Здравкова от платформата за здравно и сексуално образование Loveguide. От началото на учебната година те са се срещнали с около 500 ученици от цялата страна на живо, а още над 11 000 момичета и момчета са научили какво е сексуален тормоз, насилие и експлоатация, благодарение на кампанията на Loveguide “По-добре недей”.
Попитахме Надя и Ники кои са най-големите заблуди на децата по отношение на така актуалната в момента тема за сексуалния тормоз и как те обясняват на тийнейджърите кога сексът е окей и кога се случва нещо нередно. Ето какво споделиха те специално за Edna.bg.
Заблуда №1 – “Като чуя сексуален тормоз, насилие или експлоатация, значи ще става дума за някакво изнасилване”.
Не е задължително. Изнасилването е само една от многото форми на сексуално насилие. Тормоз може да има дори без да има физически контакт – да ти пращат неприлични съобщения, да ти се обаждат по телефона и да ти говорят неприятни за теб неща със сексуален смисъл. Може някой да използва твоя снимка без разрешение, това също е престъпление. Сексуално насилие е дори, когато някой само те кара да гледаш интимни неща против волята ти – например как се къпе, как мастурбира или как прави секс с трети човек.
Заблуда №2 – “Той/тя като ми е пращал голи снимки, да е мислил(а). Щом са в мен, мога да ги пращам на когото си искам.”
Не, не можеш. Никой няма право да използва или разпространява чужди снимки, особено голи или такива, на които се вижда човек в предизвикателна поза. Това, че някой ти е пратил тези снимки, на шега или защото сте били близки приятели, не означава, че ти можеш да ги изпращаш на други хора, да правиш с тях фалшиви профили в социалните мрежи или да ги публикуваш без разрешението на човека, който е на снимките. Ако го направиш, може да си навлечеш големи проблеми, включително да те изключат от училище. Това е престъпление, не го прави, а ако имаш твои или чужди голи снимки в телефона, по-добре ги изтрий веднага.
Заблуда №3 – “Щом момичето се е облякло “така“, значи си го търси.”
Това е абсолютно погрешно схващане - късата пола, потникът или голият гръб са просто начин на обличане, не са покана за секс, нито разрешение да сложиш ръката си върху която и да е част от тялото на момичето. Без значение дали я познаваш или не. Преди да предприемеш каквото и да било към някое момиче, първо трябва да си сигурен, че тя го иска и ще ѝ е приятно.
Заблуда №4 – “Сексуална експлоатация е да те отвлекат и да те направят проститутка.”
Това се случва наистина, но много по-рядко. В повечето случаи на сексуална експлоатация жертвата доброволно се е доверила на човека, който след това я кара да извършва различни сексуални услуги в замяна на подслон, храна или други необходими неща.
Заблуда №5 – “Само момичетата става жертва на сексуално насилие.”
Не е вярно. Въпреки че по-голямата част от жертвите наистина са млади момичета и жени, момчетата също попадат в този капан и са застрашени. Насилникът може да е треньорът по спорт, който ти обещава да те прати на международно състезание, ако… Или този, който те кара да правиш секс за пари може и да е жена. Особено ако жената е с влияние, има пари и възможности, които предлага на по-млади момчета, търсещи реализация. Така че всичко, което четеш по темата за сексуалното насилие, тормоз и експлоатация важи с пълна сила и за момчета, и за момичета.
И тъй като темата за сексуалния тормоз е изключително актуална в момента, можем да използваме повода да поговорим с децата си и да разберем какво знаят и какво не знаят за интимните отношения. Правят ли разлика кога някой по-възрастен е в правото си да ги докосва например, или са жертва на тормоз. Знаят ли кога отношенията с гаджетата им са в рамките на приетото и нормалното и кои “услуги” са категорично извън правилата на играта.
Ето и съветите на Loveguide как да разпознаем, че детето ни или някой негов приятел може да има проблем или да е попаднало във връзка, в която има насилие.
Линк към наше видео във Vbox7, което не е заключено за лица под 18 години, защото тези видеа са за деца 11+.
LoveGuide е единствената онлайн и офлайн платформа в България, която предоставя ефективно здравно и сексуално образование за ученици между 13 и 18 години от цялата страна.
LoveGuide е един от финалистите в първото издание на ПРОМЯНАТА 2014/2015, най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп.