Настъпи времето, когато децата ни тръгват на ясла, градина и училище. И проблемите започват - вируси, ангини, температури…Почти винаги на преден план изпъкват проблемите с гърлото, и по-точно нарочените за враг №1 на родителското спокойствие сливици. Толкова им е омръзнало на някои родители с болнави деца, че са готови на тонзилектомия /отстраняване на сливиците/ само и само проблемите да свършат. Но това е голяма заблуда, ролята на сливиците е изключителна за здравето, особено при децата.
Неслучайно сливиците се намират в началото на дихателната система. Те са първата защитна бариера срещу патогенните микроорганизми, в това число най-честите причинители на болести при децата вирусите. Сливиците се състоят от лимфоидна тъкан, която е важна част от имунната система. Двете небни сливици /виждат се при отворена уста/ първи спират външните дразнители като частици от мръсен въздух, студен въздух /затоплят го заедно с носните ходове/, всякакви микроорганизми. Третата сливица /не се вижда при обикновен преглед/, която създава проблеми на много деца, също играе роля на спирачка на вредни компоненти, а освен това в сливиците се образуват антитела, които елиминират вредните „дразнители“.
Затова сливиците не се премахват безпричинно, това означава детето да се лиши от имунна защита. В някои редки случаи, когато те не изпълняват защитната си функция и повече вредят, отколкото помагат, отстраняването е наложително. Например когато е налице абсцес около сливиците или хронично възпаление, което дава отражение на стави, бъбреци сърце. Дори и тогава оперативното отстраняване става след прецизни изследвания. Третата сливица се отстранява само при неуспешно лечение и при повтарящи се отити, силно затруднено дишане, сънна апнея, промени в лицевата структура от постоянното стоене с отворена уста.
Често родителите се притесняват от точковидните бели налепи по сливиците, без детето да е болно и с температура. Но това е нормална находка, в лимфоидната тъкан са разположени многобройни каналчета, чрез които се изхвърлят отпадъчните продукти от дейността им. Те се смесват с епителни клетки, хранителни частици и се образуват бели „тапи“.
Друга заблуда е, че големите сливици означава болни сливици. Големината обикновено е по наследство и от честата среща с микроорганизми и не е критерий за проблеми в гърлото. Обикновено в ученическа възраст сливиците намаляват своя обем.
Другата грешка е, че някои родители прекалено усърдно третират сливиците на детето, без да има сериозна причина за това. Опасно е бъркането в гърлото и обтриване на сливиците със сода, тя е абразивна и може да наруши покривния епител на лигавиците като се улесни проникването на инфекцията в организма. Гаргарата е безмислена, така се промива само устната кухина. Спрейовете са щадящи и вършат добра работа, но някои хора могат да получат пристъпи на задушаване, ако са по-чувствителни към някои от съставките на препарата. Затова не прекалявайте, сливиците се лекуват само когато се налага.
Има десетки препарати за засилване на имунитета и в частност при проблеми със сливиците. При често и тежко боледуване от възпалени сливици консултацията със специалист е задължителна.
Прочетете още от д-р Павлина Андреева:
- С малко бебе по време на COVID-19: какво да правим в тази обстановка?
- Опасни родителски недомислици през лятото
- Водата - жизненоважна, но и опасна при неправилно използване и съхранение!
- С деца на почивка: какви лекарства да вземем за спешни случаи
- Пазете децата през лятото – в големи дози слънцето разболява