Знае се, че грипът е най-тежката вирусна инфекция. Протича с висока температура, силна отпадналост, главоболие и болки в мускулите, дразнеща кашлица, хрема. Затова родителите са притеснени за здравето на децата си и търсят отговор на въпроси, свързани с грипа, независимо от къде идва и как се казва..
Имат ли имунитет преболедувалите?
След всяко вирусно заболяване за известно време организмът е невъзприемчив към същия причинител, защото си е изработил антитела. При някои болести, като например варицела и заушка, имунитетът е за цял живот и преболедувалото дете никога повече няма да се разболее, дори когато порасне.
С грипа положението не е така. Имунитетът е нетраен и продължава няколко месеца, най-много година. Ако детето ви е преболедувало наскоро, в близките месеци няма да се разболее от същия вирус. Лошото е, че има десетки други и най-вероятно ще се разболее от някой от тях, особено ако посещава детска градина.
Да се имунизират ли децата с противогрипна ваксина?
Вече е късно за ваксина, но по принцип е добре да се имунизират децата от рисковите групи – често боледуващите и с усложнения, с хронични заболявания като диабет, астма, бъбречни, сърдечни и т.н. При тях се очаква по-тежко протичане и усложнения и трябва да се вземат мерки.
Как да предпазим децата от грип?
Няма средство, което да гарантира на 100%, че детето няма да се разболее от грип. Вашият педиатър познава здравословното състояние на детето ви и ще ви даде най-добрия съвет.
Деца, които по принцип са здрави и рядко боледуват, могат да приемат природни, безобидни средства за профилактика. Това са мед и производните му – прополис, пчелен клей и пчелно млечице, различни билки. Доказан помoщник на имунната система е джинджифилът и ехинацеята, има я на капки, на таблетки, чай, влиза в състава на различни медикаменти.
Котешкият нокът (саменто) е мощен имуномодулатор, но е по-скъп. Доброто старо рибено масло, но вече в по-приемлив вид и миризма, също влиза в борбата срещу вирусите.
Черният бъз не е за подценяване, включен е в състава на много имуномодулатори. Хомеопатията и шуслеровите соли също предлагат добри средства, както за профилактика, така и за лечение. Педиатърът може да ви препоръча и противовирусни медикаменти по съответната схема.
Как се лекува грипът?
Антибиотиците са безсилни при вирусните заболявания, използват се противовирусни медикаменти. Симптоматично лечение означава прием на лекарства за облекчаване на симптомите – температура, главоболие, кашлица, болки в гърлото и т.н.
На кои храни да се наблегне, за да не се разболеем?
Първи помощници на имунната система са антиоксидантите – витамини и микроелементи като цинк, магнезий, селен. Те спокойно могат да се набавят от храната при пълноценно хранене. За да е такова, премахнете лакомствата, те убиват апетита за полезните храни и детето никога няма да посегне към ябълката, ако наблизо има шоколад или сладкиш.
За сведение на бабите трябва изрично да се спомене, че пълните деца са по-застрашени от грип и боледуват по-тежко. Излишната мастна тъкан произвежда елементи на възпалението (цитокини) и имунната система се изтощава при справянето си с тях. Здравословно хранене означава включване в менюто на всички полезни вещества (въглехидрати, белтъчини, мазнини) в разумни количества – пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци, прясно месо и риба, яйца, мляко и млечни произведения.
Първенци в противогрипната класация са чесънът, лукът (всякакъв), лимоните (алкализират лигавиците и вирусите трудно виреят), медът, а за родителите - чаша добро червено вино.
Да спрем ли детето от детска градина?
Разумно решение по време на грипна епидемия. При възможност задръжте детето вкъщи за една-две седмици, докато отмине опасността. Ограничаването на контактите с много хора е най-добрата профилактична мярка. Но не единствената.
За да се снабдява организмът с всички полезни вещества, трябва добро кръвообращение. Това се постига с много движение, а не със стоене пред компютъра и телевизора.
Ако детето е закалено, хранено правилно, спортува или се движи достатъчно, вероятността да стане жертва на вирусите намалява значително.