Бременните трябва да бъдат особено внимателни към храната си и да се стараят да се хранят балансирано и здравословно.
Вече е известно, че бъдещите майки трябва да хапват редовно ябълки, защото това ще намали риска детето им да прояви различни алергии и астма.
Препоръчителното количество е поне по една ябълка на ден по време на деветте месеца. Положителното действие на този плод се обяснява със свойствата на флавоноидите и другите антиоксиданти, съдържащи се в тях.
Направени на фреш заедно с моркови, или печени на фурна с мед са особено вкусни и полезни.
Освен ябълките, бременната трябва да консумира риба веднъж седмично, като по този начин ще намали почти на половина риска от екземи и дерматит, които са сред най-разпространените алергични кожни проблеми при новородените.
Житните и тестените храни са другата група храни, на която трябва да се наблегне. По време на бременност организмът на жената се нуждае в пъти повече от обикновено хранителни вещества като калции, фолиева киселина, въглехидрати, целуоза, протеини и желязо.
В ежедневното меню на бременната трябва да присъстват задължително някои от следните храни: хляб, ориз, картофи, овесени ядки, прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, макарони или спагети, яйца и сладко.
Много трябва да се внимава месото да е добре сготвено, а яйцата сварени, да не се прекалява с някои ядки като бразилския орех, заради съдържащия се в него селен, а сушито може да се изключи изцяло, заради суровата риба в него.
Колбасите също се махат от менюто, поради всички вредни оцветители, овкусители и консерванти, които съдържат.
За да се ограничи риска от листерия - рядко срещана, но опасна бактерия, трябва да се готви на висока температура, да се избягва пушени меса, пържоли алангле и рохки яйца. Бактерията оцелява на минусовите температури в хладилника, но умира при висока термична обработка. Признаци на заразяване с бактерията са боли в мускулите, гадене, отпадналост, висока температура, а лечението включва антибиотици.
Бременните не трябва да сменят котешки тоалетни и като цяло контактът с животни, особено такива, за които не се знае дали са обезпаразитени, трябва да е максимално ограничен.
Не рискувайте здравето си и това на бъдещото ви дете. Доказано е, че начинът на живот на майката, особено по време на бременността, влияе изключително много на бъдещото дете. Бебетата чуват, усещат и разбират още, докато са в корема на мама, така че грижете се внимателно за тях.