В сезона на вирусите почти всички ставаме тяхна жертва, но най-застрашени са бебетата. При тях инфекциите протичат драматично, малките деца не могат да дишат от секретите, не се хранят, не спят добре, стават силно раздразнителни и разбира се, не могат да си кажат какво им е.
На всичко отгоре лечението е силно ограничено, традиционните лекарства за облекчаване на състоянието при възрастните не могат да се прилагат при бебетата. В повечето случаи можем само да облекчим състоянието им и да оставим природата сама да си свърши работата.
Осигурете чист и влажен въздух в стаята на детето
Температурата трябва да е комфортна, особено през нощта, за да диша детето добре. Топлият въздух над 23 градуса става сух, лигавицата набъбва, и без това тесните носни ходове се стесняват още повече и детето не може да спи. По-добре малко по-хладен въздух и завито дете, отколкото много топъл и неспокойно бебе. Проветрете добре стаята преди спане и оставете леко отворен прозорец, ако температурата позволява това.
Погрижете се за запушеният нос, за да е спокойно бебето
Традиционните капки за отпушване не се използват в кърмаческата възраст, увреждат лигавицата. Промивките с физиологичен разтвор са безобидни, но не винаги вършат работа. Ако носът е много запушен промийте обилно с физиологичен разтвор (морска вода) и след това изтеглете секретите от носа с аспиратори, които се включват в прахосмукачка или такива, с които родителят издърпва секретите с устата си. Добра работа при хрема и кашлица върши и инхалацията.
Пуснете врялата вода в банята за да стане вътре пара и постойте с детето, докато секретите изтекат. За отпушване на носа в кърмаческата възраст се използват само безобидни капки и спрейове, каквите са например хомеопатичните. Бебетата никак не обичат да им бъркате в нослетата, може да ползвате и хомеопатични капки за нос, които се пият, а не се поставят в носовете.
Болното бебе с хрема и кашлица трудно се справя в легнало положение
Може да се повдигне леглото или бебето да се постави да спи в бебешки шезлонг или количка за кола. Така секретите по-малко ще се стичат назад в гърлото.
Храненето на болното дете изисква специални усилия, когато нослето е запушено
Когато му запушим и устата с гърда или шише, то не може да диша. Затова първо промийте нослето преди хранене и спирайте на няколко гълтания, за да си поеме бебето въздух.
Не бързайте с антибиотиците, те не действат на вирусните инфекции. Понякога се налага използването им, но само след консултация с педиатър.
Ако няма силен вятър и мъгла, излизайте навън. Свежият въздух отпушва носовете и намалява кашлицата.
Най-важното е да предпазим бебетата от вирусните инфекции. Ограничете контактите с деца посещаващи детски ясли и градини, както и с болни членове от семейството. Не ходете с бебето в молове и други обществени места, където хората разнасят заразите.
Кърмете бебето колкото се може по-дълго, така му предавате готови антитела, кърмата е иделната храна за малкият човек. Болните майки трябва да носят маски, които се сменят често и да се лекуват. Консултирайте се с педиатъра какви препарати да давате за профилактика, не всички стават за кърмачета.