Независимо какъв вирус или бактерия е “съборил” детето, болките в гърлото си остават едни от най-неприятните симптоми. Обикновено продължават няколко дни, малките не могат да се хранят, стават капризни, не могат да спят добре.
Освен че са болезнени, сливиците се увеличават и пречат на дишането, особено когато детето легне.
Отказът от храна не е фатален и децата не трябва да се насилват, но когато не се приемат течности, в съчетание с високата температура, може да настъпи обезводняване. Ако детето е в увредено общо състояние, с висока температура, има гнойни налепи по сливиците, трябва да се прегледа от лекар. В останалите случаи можете да помогнете на малкия пациент с методите на народната медицина, така ще му помогнете без да го тъпчете с химия.
По стара традиция всеки втори родител започва да тормози болното дете, като маже гърлото му със сода за хляб. Не го правете, ще травмирате и без това възпалената лигавица и ще докарате повръщане на детето. Острите частички на содата могат да разкъсат някой капиляр на гърлото и да вкарате инфекцията в кръвообращението на детето. Може да се използва нишадър, но не директно, а като се духне през мокра сламка за пиене в гърлото. Болното дете трябва да приема топли течности, но не горещи.
Подходяща напитка за облекчаване болките в гърлото е следната: седем листа от индрише, седем бонбони лукчета и седем локума се варят в ½ литър вода. Приемат се по 1-2 чаени лъжички 3-4 пъти дневно.
Болният организъм има повишена нужда от витамини и те трябва да се набавят, най-добре чрез храната. Богати на витамини са шипките, черната и червена боровинка, касисът, аронията и всички останали плодове.
Медът е най-достъпното средство с доказан ефект срещу възпалението на гърлото и болката и затова при болни деца може изцяло да замени захарта.
За да не дразни гърлото, народният лечител Петър Димков препоръчва преди консумация медът да се обработи 10 минути на водна баня. Някои деца не обичат мед в чист вид, можете да го замените с пчелно млечице или прополис. Продават се по аптеките като таблетки за смучене с приятен вкус и децата ги приемат като бонбони.
При по-големите деца, които могат да съдействат на лечението, инхалациите облекчават болките в гърлото. Сварете вода с лайка, махнете от котлона и тогава поставете сода за хляб.
Поставете над съда фуния с подходящ размер и накарайте детето да диша от отвора на фунията. Завиването на главата с кърпа над съда е неприятно и детето най-вероятно ще откаже манипулацията.
При по-малките използвайте следната рецепта. В дълбок съд залейте 2 с.л. лайка с 2 литра вряла вода и поставете до главата на детето, докато спи. Внимавайте малкото да не дръпне съда и да се изгори.
Гаргарите са изпитано средство против гърлобол при по-големите деца. Най-лесно се прави с отвора от лайка и сода с температура на тялото. Към лайката може да се прибави и градински чай за засилване на ефекта. Смесват се равни количества лайка и листа от градински чай (салвия). Една супена лъжица от билковата смес се залива с 200 мл. вряла вода.
След 10-15 минути запарката се прецежда, прибавя се 1 супена лъжица мед и се правят гаргари. Няколко пъти дневно могат да се правят гаргари с разреден лимонов сок.
Изключително ефикасна е и гаргарата само със салвия. Накъсайте на ситно няколко пресни листа от салвия и ги залейте с половин литър вряла вода. Могат да се използват и сушени листа – една чаена лъжичка. Оставете да киснат 10 минути и прецедете. Детето трябва да прави гаргара винаги, щом усети болки в гърлото. Болката изчезва почти веднага, особено ако се използват пресни листа.
Компресите на гърлото също много бързо облекчават болката. Най-ефикасен е този с извара. Към ½ литър прясно мляко се прибавя 1 с.л. оцет, кипва се и млякото се пресича. Прецежда се и получената извара се разстила между два пласта тензух или марля.
Поставя се върху шията, а отгоре са завързва с памучна кърпа, може и мъжка носна кърпа. Престоява няколко часа (поне 4), може и да се спи с него.
Същият ефект се постига и с яйчен белтък. Белтъкът от твърдо сварени яйца се настъргва на ренде и се поръсва с пудра захар. Слага се около шията и се завива с кърпа. Престоява няколко часа.