Вече е студено и излизането за игра навън става все по-малко възможно. И изниква въпросът „как да се забавляваме с децата“.
Освен купищата играчки, които вероятно са им омръзнали, и таблета, който пък сигурно вие не искате да им предлагате непрекъснато като начин за забавление, можете да поиграете с децата си на онези игри, с които ни забавляваха нашите баби, когато ние самите бяхме деца.
Дай, бабо, огънче
Допирате върховете на пръстите на двете ръце едни към други. Детето слага пръстче на кутретата ви – това е най-ниското „стъпалце“ към къщичката на бабата, и казва „Дай, бабо, огънче“.
Бабата, т.е вие, отговаря: Качи се по-нагоре. Детето премества пръстче на следващото стъпалце и пак казва „Дай, бабо, огънче“.
Репликите се разменят, докато пръстчето на детето стигне до показалците. Пред него се отваря „двора на къщата“ – разстоянието между дланите ви.
Когато то отново попита за огънче, бабата му отговаря „Влез вътре и си вземи“.
„Страх ме е от кучето“, отговаря то. „Кучето го няма“, лъже „бабата“.
Детенцето пъха ръчичка в „двора“ между показалците и палците, майката я хваща с две ръце и казва: „бау бау бау“.
После ролите се сменят.
Великани и джуджета
Тази игра можете да играете и когато имате малки гостенчета. Майката казва „джудже“ и всички дечица трябва да клекнат ниско долу и да се свият.
После майката казва „великан“ и всички трябва да скочат нагоре и да се протегнат колкото се може по-високо, сякаш са истински великани.
Варило мишленце кашичка
Детенцето изпъва длан и майката започва да „вари каша“ в дланта му (прави кръгчета с пръст) и разказва „Варило мишленце кашичка, варило мишленце кашичка. Дало на палчето, дало на показалчето, дало на средния пръст, дало на безименния, но на кутренцето не дало“.
„То се разсърдило и си тръгнало“. С две пръстчета майката тръгва по ръчичката на детето нагоре към вратлето, все едно ходи човече, и казва „То вървяло и плакало, вървяло и плакало и еееееей тук стигнало“ и мушва ръка във вратлето на детето, което, разбира се, има гъдел и се смее неудържимо.
А вие кои игри помните от детството си, които можем да покажем на децата си?