Вирусните инфекции са в разгара си, но си имаме естествено лекарство и то е на масата, казва се здравословна храна. Колкото и страшен да е вирусът, ако попадне на здрава „почва”, няма да вирее и да създава неприятности.
Или поне ще е за кратко. Затова наблегнете на онези храни, които доказано укрепват организма на детето, за да се справи то с предизвикателствата. Витамините са особено важни за здравето.
Затова чашка прясно изцеден плодов или зеленчуков сок са задължителни в менюто.
Още по-добре е да се консумират цели плодове и зеленчуци заради фибрите в тях. Което е голям проблем за много деца, които предпочитат къде – къде по-вкусните шоколади, вафли и сладкиши.
Затова рязко ограничете последните, ако искате детето да се храни правилно. Те убиват апетита (много са калорични) и малките отказват полезните храни. Всички плодове са богати на витамини, но някои оглавяват класацията.
Цитрусовите плодове са основен източник на витамин С през зимата. Портокали, мандарини, грейпфрут, лимони, киви всеки ден в менюто гонят настинките.
Моркови и тиква
За здравината на лигавицата на дихателните пътища важна роля има витамин А. Той усилва дейността на клетките на имунната система, наречени макрофаги, които унищожават вирусите и бактериите. Морковите и тиквите са естествен източник на този витамин. Направете пресен сок от моркови със сокоизтисквачка, ако детето им се мръщи ги смесете с ябълка, портокал или друг плод. Прибавете ги и към салатата от зеле. Тиквата е вкусна както печена, така и варена.
Кисело зеле
Kолкото невероятно да звучи, в период на настинка киселото зеле е по-полезно от прясното. Причината е, че бактериите, от които зелето ферментира синтезират витамини В1, В2, В31 В6, В9. В 300 грама кисело зеле има толкова вит. С, колкото в 200 гр. мандарини и в 500 гр. моркови. Киселото зеле и другите ферментирали храни като киселото мляко, кефирът и туршиите без стерилизация са богати на естествени пробиотици, така полезни за имунната система.
Пълнозърнест хляб
В грипна епидемия забравете за белите хлябове и питките във веригите за бързо хранене. Витамини (В и Е), фибри, микроелементи (особено цинк), така важни за имунната система има само в пълнозърнестия хляб.
Ядки
До тригодишна възраст се избягват поради опасността от задавяне. Ценното на ядките е, че освен полезни, ненаситени мазнини и вит. Е и А съдържат и магнезий (най-много в бадемите), който укрепва клетките и засилва имунната система. Ядките се консумират пресни, сурови, най-добре току-що извадени от черупката.
Чесън и лук
Може да не харесвате миризмата им, но и вирусите не я харесват. Това са истинските убийци на вируси и бактерии. Доказано е, че съдържат вещества които спират растежа на неприятните микроби. Затова се наричат природните антибиотици. Ако не ги понасяте сурови, имайте предвид, че и след кратка термична обработка запазват по-голяма част от полезните си вещества. Сложете чесъна малко преди да махнете яденето от котлона и детето няма да усети лютивото му присъствие. С по-мек „нрав”, но също толкова полезен е празът.
Чай
Големите количества топъл чай доказано гонят настинките. От една страна многото течности усилват обмяната на веществата и изхвърлянето на токсините и секретите, от друга билките в чая имат лечебни свойства. Липата води до изпотяване и сваляне на температурата, лайката действа противовъзпалително, шипката е богата на вит. С, черната боровинка е един от най-витаминозните плодове, а градинския чай (салвията) мори и най-упоритите вируси.
Мед и пчелни продукти
Чистият пчелен мед унищожава вирусите и бактериите, прополисът укрепва имунната система. Медът не трябва да се слага в горещи течности, над 40 градуса губи свойствата си.