Децата ви ядосват, шефът ви гледа на криво, свекървата пак е на гости. Не се косете, успокойте нервите и вдигнете настроението! С лекарства? Да, но не от аптеката, а от трапезата.
Има храни, които са истински антидепресанти. Доказано е, че храната, която консумираме, освен, че ни зарежда с енергия, влияе и на нивата на хормоните и химията в мозъка ни, а оттам и на настроението. Затова задължително включете определени храни в менюто на цялото семейство, за да има мир и любов.
Кои са тези храни?
Шоколадът е на върха на класацията, когато става дума за удоволствие и добро настроение. Но внимание, това се отнася само до черния шоколад, всички останали доставят удоволствие на небцето, но и много калории в други части на тялото (изобилие от захар, сметана, сладка).
Черният шоколад ни помага да произвеждаме двете аминокиселини, отговорни за доброто настроение – триптофан, от който се синтезира серотонин (хормона на щастието) и фенилетиламин, който се отделя при силни емоции и моменти на щастие. Съдържа и магнезий, който успокоява нервната система, улеснява съня, премахва мускулните крампи.
Достатъчни са 30 грама черен шоколад на ден, за да се чувстваме добре. Ако е гарниран с малко ядки, най-добре бадеми, ефектът ще е още по-добър. Но не прекалявайте с количеството, излишните килограми няма да ви направят щастливи, колкото и шоколад да изядете.
Ягодата е големият приятел на щастието. Съдържа много витамин С, който е мощен антиоксидант и забавя процесите на стареене. Разтворимите фибри, на които са богати ягодите, спомагат на по-дългото и пълноценно храносмилане, както и за поддържане на кръвната захар в стабилни граници. А това възпрепятства промените в настроението и раздразненията. На всичко отгоре са и нискокалорични и поддържат една от причините за добро настроение –хубавата фигура.
Морските дарове са класика в жанра. Сьомгата, скумрията и сардините са богати на Омега-3 мастни киселини, а различни проучвания са установяват зависимост между ниските нива на тези мазнини и депресията. Стридите също не са за подценяване. Те съдържат много цинк, който освен на имунитета, влияе и на производството на тестостерон.
Фолиевата киселина смело се бори с депресията. Храни, богати на фолиева киселина, са спанакът и другите зелени листни зеленчуци като коприва, киселец, лапад, както и броколи, слънчогледови семки, пшеничните зародиши, овесените ядки, варивата (боб, леща, нахут, грах), соята.
Ядките, особено бразилския орех и бадемите, са фаворити в категорията. Те съдържат селен, цинк, витамин Е, които подобряват настроението. Дори само един бразилски орех ни доставя цялата дневна доза от селен. Разбира се, по-добре е да се консумират сурови.
Бананите съдържат най-важната за доброто настроение аминокиселина триптофан, която повишава нивото на серотонина, хормонът на щастието. Да сте виждали маймуна в депресия? С триптофан се лекуват депресия, безсъние и тревожност.
Млякото и млечните продукти съдържат протеини, които имат свойството да намаляват отражението на стреса и напрежението върху организма, да подобряват настроението и паметта. А родното кисело мляко е уникално със своите млечнокисели бактерии, които засилват имунитета и храносмилането. А здрав дух в здраво тяло, нали така?