Звучи много отблъскващо – град, забранен за бебета. Още по-неприятно е, че този град всъщност е столицата на България.
Всеки, който си е имал взимане-даване с бебешка количка по разбитите тротоари на София, знае усещането за пълна безпомощност, когато просто не можеш да преминеш по-напред с количката.
Защо? Защото бордюрът е висок, защото в края на пешеходната пътека има контейнери за боклук и защото т.нар рампи за колички в подлезите са неизползваеми.
Като прибавим към това и недостъпния градския транспорт, София е наистина град, забранен за бебета.
И не става дума само за „разходка“. Свободното придвижване на родителите и техните деца е въпрос на елементарни права и възможности за нормален и активен живот – такъв, какъвто в София явно не е възможен.
За да променят това, близо 3 хиляди родители се включват в инициативата „Път за бебешки колички“.
Основната цел на инициативата “Път за бебешки колички” е изграждането на достъпна градска среда.
На този етап сдружението се ангажира със създаване на база с фото и видео материали, и разкази на очевидци, за изключително тежкото положение, в което са поставени гражданите на София.
Целта е да бъде доказано, че въпреки ремонтните дейности, пешеходната инфраструктура в столица в Европейския съюз продължава да прави отглеждането на дете трудно, вместо да го улеснява.
Неглижирането на тези проблеми носи всекидневна вреда на децата и родителите, които са най-активната част от данъкоплатците и производителите на БВП за страната.
Втората основна цел на инициативата е постигане на твърд и ясен ангажимент от страна на администрацията на града по проблема, като този ангажимент трябва да е обвързан с ясни срокове и конкретни улици и квартали.
„Лошият опит показва, че общите ангажименти не водят до конкретен резултат. Достъпна градска среда се полага по право.
Това е и причината да инициираме група за публично разясняване на гражданите как и къде да подават сигнали при съществуващи нарушения.
Ползите за майките с бебешки колички в бъдеще ще се отразят и на други сериозно пострадали от инфраструктурата групи, като хора с физически увреждания или такива в напреднала възраст.“, обясняват създателите на фейсбук- групата „Път за бебешки колички“.
За повече информация и за публикуване на снимки, които доказват, че София е град, забранен за бебета, можете да посетите страницата на инициативата.
Проблемът с непристъпността на софийските улици ограничава правото на свободно придвижване и на хората в инвалидни колички. Те се сблъскват със същия проблем, както майките с колички, но за разлика от тях, те никога няма да оставят количките в гаража... Повече вижте в статията ни "Болестта, която направи хора по-добри"
Още за майчинството в България:
На майките им се събра прекалено много