Какво искат децата? Всичко друго, но не и да си изядат храната, разбира се! Малко са щастливите родители, чиито деца сядат по три пъти на ден на масата и с удоволствие изяждат всичко, което им е сервирано. В повечето случаи това става с много увещания, тръшкане, претенции, крясъци „това, зеленото, не го искам!!!“ и най-острият нож в майчиното сърце - „в детската градина пилешката супа е по-вкусна!“.
Всяка жена, която има малки деца, знае, че да привлечеш вниманието на детето с питателна и полезна храна е като да участваш в риалити формат. Може и да си мислиш, че си сготвила най-чудесното пиле с картофи, но невръстният саботьор веднага ще охлади ентусиазма ти с тежките думи АЗ ВЕЧЕ НЕ ОБИЧАМ ПИЛЕ!! и ще поиска да вечеря шоколадови топчета.
И докато на децата всичко това им изглежда като игра, защото нямат представа колко важно е да се хранят редовно и пълноценно, то родителите сериозно се затрудняват да разнообразяват менюто по начин, който е приемлив за всички и особено за най-малките. Така се стига и до прилагането на различни трикове, с чиято помощ родителят се опитва да въведе нормален режим на хранене у детето.
Най-често тези трикове редуват периоди на заплахи и ужасяващи сценарии в бъдеще време - ще се разболееш, ще ти излязат пъпки, ще си слаб и ще трябва да те водя на лекар, следвани от периоди на увещаване и разумни разговори с детето от типа „толкова много захар не е добре, защото ще получиш кариеси и ще те болят зъбите“, докато накрая и самият родител не знае какво точно прави и вдига ръце, а детето отново яде солети и чипс и на вечеря казва, че не е гладно.
Има обаче няколко стъпки, които, ако бъдат прилагани редовно, могат да доведат до устойчива промяна за добро. Първо, детето е малко и не може да яде същите порции, каквито ядат големите. На вас може и да ви се вижда, че то се храни оскъдно, но ако детето каже, че се е наяло, вероятно е така.
Второ, децата имат много повече енергия от нас и могат веднага след хранене да скочат да играят или дори да предпочетат да поиграят още малко вместо да седнат да ядат. Те имат инстинкти, много по-силно развити от нас, затова и не е добра идея да ги карате да ядат насила – това може да доведе до по-тежки проблеми в бъдеще.
И трето – хрупането на различни безсмислени от нутриционна гледна точка храни, като солети, бисквити, шоколадови топчета и т.н., е добре да бъде изключение, а не правило. В края на деня се оказва, че детето е яло повече вафли, отколкото смислена храна, и няма желание за нищо друго.
За майките пък е наистина доста досадно да мислят само за това как да предложат по-атрактивно ястие от предния ден с риск то отново да бъде отхвърлено. Децата обаче се захласват от дребни идеи, като смешно нарязани парчета зеленчуци, специално поднесени плодове (например в чаша, а не в чиния) и всякакви други измишльотини. Спазвайте горе-долу пропорциите на трите хранителни вещества в дневен план и се старайте да предлагате препоръчителния калориен прием, а не много повече или много по-малко, и бъдете упорити. Опитайте се да въведете някакви правила за хранене – вечерята е вечер, а не през нощта, не се яде в леглото и т.н.
Ако обаче детето категорично няма апетит и не показва интерес към храната, въпреки че сте нарязали стотици моркови на специални квадратчета, пилето е обелено от кожата, в картофите няма нищо зелено, киселото мляко не е много кисело, а сиренето не е много солено, тогава имате нужда от допълнителна подкрепа под формата на продукт за стимулиране на апетита.
Апетистер джуниър е сироп с приятен вкус на малина и касис, в който се съдържа специална комбинация от билки и витамини, препоръчвана специално за деца над 3-годишна възраст. Съставките на продукта стимулират апетита и подпомагат храносмилането при децата. В Апетистер се съдържа екстракт от копър, отговорен за засилване на апетита и храносмилането, както и екстракти от анасонов плод, мента и корен на цикория. Към това е прибавено и действието на няколко витамина от В групата - рибофлавин (витамин В2), Витамин В6, витамин В3 ниацин (никотинамид).
Ментата отговаря за правилното функциониране на храносмилателната система, а цикорията спомага за чревното здраве и освен това повишава секрецията на храносмилателни сокове и добрата чревна перисталтика.
Апитистер е подходящ за деца над 3-годишна възраст, както и деца и младежи в училищна възраст, като приемът е разделен на два пъти по 5 ml дневно – преди или по време на хранене. Не забравяйте, че продуктът е добавка и не замества разнообразното и пълноценно хранене, но го прави много по-приятно и желано!