„Който си има внуци, да си ги гледа“, казват младите родители, оставят децата на бабите и дядовците им и отпрашват за Лисабон.
Повечето баби и дядовци в тази ситуация като цяло са умерено радостни. Да се грижим за малки деца, когато тъкмо си отпратил своите собствени, може да е натоварващо занимание.
Да не говорим за случаите, в които грижата не е „ваканционна“, а ежедневна и е свързана с натоварения график на родителите или изобщо отсъствието им от страната.
Каквато и да е причината, грижата за малки деца когато си над 50 е натоварващо задължение.
Едно скорошно проучване доказва, че който се грижи за малки деца, живее по-дълго.
Децата помагат на бабите и дядовците да се поддържат във форма – не само физическа, но и ментална. Малките помагат на големите да не губят остротата на ума си, да са енергични и мотивирани да посрещнат следващия, и по-следващи ден.
Изследвани са близо 500 възрастни хора и е установено, че онези от тях, които се грижат активно за внуците си, са с много по-малък риск от Алцхаймер и други дегенеративни заболявания.
Все пак авторите на проучването подчертават, че е важно да не се прекалява и бабите и дядовците да не се натоварват изцяло с грижата за децата.
Отговорността, умората и стресът от грижата за „чужди“ деца може да се окаже пагубна за бабите.
Още повече, че и самите деца не е редно да бъдат оставяни прекалено дълго в компанията на хора, по-далечни от тях с цели две поколения.
Още за роднините
Братовчедите са най-ценните роднини