Нашето детенце си е най-хубавото и обикновено не виждаме, че започва да закръгля форми. И когато забележим проблема, то вече е на "гривнички".
Допитваме се до д-р Гугъл за поредната чудодейна диета и... правим огромна грешка. Първо, защото децата растат и не може да се лишават от храна. Да не говорим, че диетите по принцип не действат, защото апетитът е основен жизнен инстинкт и не може да се контролира дълго време.
От опит знаем - с кански мъки ограничаваме калориите за известно време, смъкваме няколко килограма, след което идва периода на "зърнената диета" (каквото зърна го хапвам) и дотам. Умните глави му казват йо-йо ефект, но то си е живо наваксване...
Но по-важната причина да не използваме понятието "диета" в детската възраст е в значението на тази дума. По принцип диета означава специален режим на хранене, но в масовото съзнание се свързва с ограничение на храната и глад.
Но човек, подложен на лишения, е нещастен, а нещастникът не може да се справи с набелязаните цели. Това важи още по-силно за децата.
Затова трябва да се справим с излишните детски килограми тихомълком, без да говорим за неприятни емоции като глад и ограничения. И да не забравяме, че преяждането е преди всичко емоционален поблем, с храната се запълва някаква липса.
Първо трябва да се помисли какво му липсва на детето, за да се тъпче с храна и тогава да се предприемат мерки за хранителния режим.
Не говорете за диети, просто спрете да пълните шкафовете с лакомства – бонбони, вафли, шоколади, сладкиши, безалкохолни. Напълнете ги с плодове!
Единственият начин да се помогне на детето, е цялото семейство да промени начина си на хранене. Не да се гладува, просто да се храните рационално. Обикновено пълните деца имат пълни родители, те просто копират начина на хранене в семейството, затова промяната ще е полезна за всички.
Без забрани няма как да мине, но ги маскирайте с приемливи епитети. Например, отказваме се от безалкохолните, защото в една чаша от тях има подсладител съответстващ на 6 ч.л захар и ще си развалим зъбите, а от оцветителите те ще потъмнеят.
Или че от боята и консервантите се подуват и болят коремите, в сладкишите има много химия, тестото убива нормалната флора на червата, от сладкото излизат пъпки, от пърженото се омазнява кожата и косата и т.н.
Малко пресилено, но в общи линии вярно. И достатъчно убедително, за да откажете детето от вредните храни (иначе така любими) използвайки суетата на подрастващите.
Важното е чувството, че няма лишаване, а просто се вземат мерки за външния вид и здравето. Разковничето е в здравословното хранене, а не в строгите диети. "Забраненият плод" е най-сладък, ако категорично забраните консумацията на дадена храна, детето ще я хапва навън в двойни количества.
Не забравяйте, че всички пороци идват от безделието, включително и лакомията. Ангажирайте децата със спорт, танци, домакинска работа, игри, излети, разходки.
Движението ще подпомогне отслабването и ще им заангажира времето. Ако скучаят, само ще мислят какво да си хапнат.
Най-опасно е яденето пред телевизора и компютъра, така се консумират огромни количества без дори да се усетим.
Променете начина на хранене така, че да не се чувства намалението на порциите.
Сервирайте в малки чинии с големи салати, обяснете колко е важно бавното хранене (мозъкът получава сигнали за ситост чак след 15 минути от началото на храненето) и доброто сдъвкване на храната.
Важното е децата да се хранят рационално, без прекаляване.
Изключете само "празните" калории като безалкохолни, сокове от кутии и всякакви сладкиши и шоколади. Или поне рязко намалете количеството им. Така бавно и неусетно, без глад теглото се нормализира.