Независимо, че полагате неимоверни усилия да предпазите своето дете здраво по време на сезона на настинките и грипните заболявания, вирусните инфекции дебнат отвсякъде.
Настинките са неделима част от детството.
Първата стъпка за справяне с този тип заболявания през есенно-зимния сезон е разграничаването на симптомите, които ги съпровождат.
Грипът, известен още като инфлуенца, протича по-тежко, отколкото обикновената настинка, въпреки това, не винаги е лесно за един родител да ги разпознае и разграничи.
Ето няколко основни разлики, които трябва да знаете:
Настинката и грипът притежават някои припокриващи се симптоми, но вирусите, които ги причиняват, са различни.
Настинката е вирусна инфекция, която засяга горните дихателни пътища, причиняваща запушване на носа или хрема.
Грипът също е вирусна инфекция, причинена от няколко специфични вируса, които засягат горните дихателни пътища /включително нос, синуси и гърло/, но често е придружена от по-висока температура.
Настинка е, ако:
Хремата е чист, прозрачен сектер, който с развитието на заболяването става плътен и зеленикав
Носът е запушен.
Гърлото е възпалено.
Детето киха и кашля.
Симптомите се развиват за 1-2 дни, възстановяването продължава няколко дни.
Грип е, ако:
Внезапно детето вдигне висока температура.
Има мускулни болки и изпотяване.
Чувства се отпаднало и иска да си полегне.
Кашлицата е суха.
Симптомите се появяват внезапно, до 1-2 след заразяването. Чувството на отпадналост може да продължи повече от седмица.
В случай на грип посещението при лекар е задължително.
Ето каков можете да напрвите за детето си:
Първо – запазете спокойствие
Децата усещат, когато сте изплашени и напрегнати. Сега, когато вече знаете основната разлика между симптомите на грип и настинка, може да предприемете правилните мерки за справяне със заболяването. За мускулните болки и високата температура могат да се вземат препарати за облекчаване на състоянието, съобразени с възрастта на детето и съветите на лекаря.
Второ – следете състоянието на детето
Хремата, кашлицата, зачервеното гърло и температурата са естествена реакция на детския организъм, който се сблъсква с вирусните инфекции. Ако вашето дете е жизнено, играе си, храни се /макар да приема по-малко храна от обичайното/ и приема достатъчно течности, това значи, че няма повод за притеснение.
Трето - имайте търпение
Не забравяйте, че понякога на детския организъм му е необходимо повече време, за да се справи с причинителя на инфекцията.
Независимо дали е настинка или грип, трябва да потърсите медицинска помощ незабавно, ако детето ви има астма, диабет, сърдечно заболяване, много висока температура, необичайно силно главоболие, болки в гърдите или корема.
Друго, за което трябва да бъдете внимателни, е дали детето повръща без да има диария, отказва да приема течности, прекалено отпуснато е, не се повлиява от терморегулиращ продукт, съдържащ парацетамол.