Това че вашият малчуган е взел нечия чужда играчка, докато се е забавлявал навън, без да попита никого за това свое действие, може да се окаже редовна практика, която да прерасне в по-усложнена ситуация, ако не вземете съответните разумни мерки, за да спрете тази тенденция в детското поведение.
Ето какво съветват и група от медици, които работят във Вашингтонската педиатрична болница.
* Ако заблежите, че мъникът ви е взел чужда вещ от детската площадка навън или предмет от апартамент на ваши познати, първото, което трябва да направите е, да го попитате защо е присвоил нещо, което не му принадлежи. Дайте шанс на детето ви да сподели какво го е подтикнало, защото на тази възраст хлапетата са честни, ако въпросът към тях е зададен директно.
* Изразете своето недоволство от сторената постъпка, но не бъдете истерични и заплашващи. Обяснете на детето ви, че кражбата наранява хората и по този начин то може да изгуби доверието от своите връстници и тяхното приятелско отношение. Затова не пестете отрицателни доводи, за да може синът или дъщеря ви да разбере сериозността и лошите последствия, които съпътстват краденето на чужда собственост.
* Правилото, което детето трябва да осъзнае е просто - никакви кражби оттук нататък. Защото, ако това действие се повтори, вие ще бъдете принудени да предприемете по-сериозни наказания спрямо него.
* Макар и по-трудно изпълнимо условие, задължете своето дете да върне откраднатата вещ на нейния собственик, с което да осъзнае своята постъпка и да се извини за нея. Дори да е унизително, точно това действие може би ще накара хлапето ви никога повече да не посяга към вещи, които не са негови.
* Ако и след тези препоръки, няма резултат, се обърнете към специалисти в лицето на детски психолог или психиатър.