Ако си мислите, че само ние, възрастните, можем да манипулираме хората около себе си, за да постигнем желаното, много се лъжете.
Децата са най-изкусните манипулатори, и то от най-ранна възраст. Защото използват най-мощното оръжие – родителската обич и слабост към малчуганите.
Още от раждането малките хитреци се ориентират в обстановката и знаят как да постигнат целите си – с рев, за който няма причина.
Ако не стане на тяхното – с много рев. Тяхната цел е скромна – да ги гушнат. Ако ударят на камък, си имат безотказна наказателна акция, с която няма как да не бръкнат дълбоко в родителската душа – захласването.
Нарича се още афективно-респираторен пристъп, при който детето плаче до посиняване, спира да диша, може да се стигне дори до припадък. Това не е заболяване, детето е здраво, причина за пристъпа обикновено е неизпълнено желание, гняв, и като цяло начин за манипулация на родителите.
С възрастта се израства, толкова по-бързо, колкото по-адекватно реагират родителите. Трябва да се знае, че захласването не е опасно за здравето на детето, но е драматично изживяване и е нормално родителите да се разтревожат.
Най-лесното нещо, което можете да направите, когато детето се захласне, е да му духнете рязко в лицето или да го напръскате със студена вода. То се стряска и си поема дъх. Важното е да запазвате спокойствие и да не реагирате бурно с прегръдки и извинения. Нека разбере, че не се впечатлявате от изпълненията му.
Има ли публика и „аплодисменти”, детето ще продължава дълго да ви манипулира. Тръшкането е еквивалент на захласването при малко по-големите деца. Лягат на пода, крещят, ритат и то предимно пред публика. Например - в магазина, на улицата, където за да престане резилът, обикновено се изпълнява детското желание.
Детските психолози съветват да се въоръжите с търпение и да не обръщате внимание на детето, за да се откаже от този метод на манипулация. Но това става трудно на обществено място, по-скоро вкъщи е мястото за възпитание.
Когато поотраснат и започнат да говорят, методите на манипулации стават по-изкусни. Знаейки слабото място на родителите – здравето на децата, започват да го използват най-рационално. Когато не им се угоди, децата започват да ги боли корем, глава, по-обиграните артисти се хващат за сърцето... И веднага болестта изчезва, щом постигнат своето.
„Разделяй и владей” е другият хит в манипулациите. Ако единият родител накаже детето, то веднага разплакано се жалва на другия, драматизирайки ситуацията. Груба грешка е родителите да са на различно мнение и да се карат пред детето. Нали точно това е неговата цел? Подкрепете наказващия, различията решете насаме.
Децата манипулатори умело спекулират и с родителската емоционалност. Сълзи, сръдни и класическото „Значи не ме обичаш вече, щом...”Ако се вържете и започнат обяснения колко много го обичате, бинго, манипулаторът е уцелил правилния път! И ще продължава с изпитания метод. Детето трябва да разбере, че му се налагат ограничения не защото не го обичате, а защото нещо е нередно, опасно или забранено. А и децата често ни манипулират, за да видят докъде стигат границите на родителската твърдост и търпение.
Ако позволявате системно да ви манипулират, вредата е повече за самото дете. То ще получи усещането, че си има работа със слаб, несигурен, безхарактерен родител, когото може да си върти на пръста. А децата са спокойни, когато имат сериозна опора и защита, имат нужда от човек, на когото може винаги да се разчита. Такъв родител може да казва и „не”.