Детето ви кашля месеци наред, особено, когато легне. Посетили сте лекаря десетина пъти, обичайните заподозрени – инфекции, трета сливица, алергия, бронхит, са отхвърлени.
Но малкото продължава да се мъчи, от лошото спане има тъмни кръгове под очите. Вие също. Често странната кашлица оставя неизяснена, защото понякога се забравя, че децата кашлят и от причина, несвързана с дихателната система и тя се нарича ГЕРБ (не онзи) – гастроезофагеална рефлуксна болест.
Около 40% от децата имат намален тонус на входа на стомаха (нормално той не допуска излизане на сокове от стомаха нагоре), стомашните киселини се връщат към хранопровода и трахеята и увреждат лигавиците им.
Когато детето легне, този процес се улеснява и се започват безкрайните кашлици. Хранопроводът може да се огледа чрез специален инструмент (фиброгастроскоп), но процедурата е доста неприятна и затова се прави в краен случай.
Има признаци, насочващи към тази диагноза. Това са: повръщане в кърмаческа възраст, болка и парене зад гръдната кост (понякога малкото казва, че го боли сърцето), оригване и нощна кашлица без видима причина, неповлияваща се от традиционното лечение, наследствена обремененост, дискомфорт.
Лошият навик да се заспива със сок или мляко, както и пиенето и храненето през нощта, влошават положението. Рефлуксната болест се лекува с лекарства, които намаляват киселиността и диета, но вие можете да помогнете на детето и дори да не се стига до медикаменти.
Не давайте храна и напитки 2-3 часа преди лягане. Колкото по-течно е стомашното съдържимо, толкова по-лесно излиза към хранопровода и трахеята. Но ако въведете строга забрана, ще се задейства принципът "забраненото е най-сладко" и детето още повече ще иска да пие и яде преди сън.
Затова не коментирайте проблема, просто приберете храната и напитките да не се виждат и да не бъдат желани. Което означава, че и вие трябва да се въздържате, за да не дразните детето. Течните храни (супа, таратор, варива) давайте на обяд, а не на вечеря.
Някои деца имат ритуал за заспиване с шише с някаква течност. Ако нямате воля да го спрете (доста трудно), постепенно намалявайте количеството. Децата, които пият през нощта или правят това по навик, или им е топло и въздухът в стаята е сух. Проветрете добре преди лягане и осигурете температура 18-19 градуса.
Избягвайте пърженото, подправките, соковете, газираните напитки, прехранването. Осигурете рационално хранене с качествена, домашно приготвена храна. Качеството в днешно време е относително понятие, но вече име пиле без антибиотици (малко по-скъпо), млечни продукти без палмово масло, биопродукти и т.н.
Поставете кашлящото дете на по-висока възглавница - така, че тялото да е наклонено на около 30 градуса от гръдния кош нагоре (не само вратлето). По този начин храната е в долната част на стомаха.
Ако тези мерки не помагат, направете консултация с детски гастроентеролог.