Тийнейджърите често не знаят какво точно искат, но това не означава, че ние, техните родители, знаем по-добре от тях. Лутането и търсенето са част от пътя в израстването на всяко дете. Затова е важно да бъдем родители, които показват различните посоки, но не налагат своя избор.
Важно е да научим децата да бъдат себе си! Зад това твърдение застават и нашите приятели от Образователен сайт №1 на България Уча.се, които предлагат още информация по темата.
Според Уча.се шансът да отворим пропаст в отношенията с децата ни става особено голям, ако наложим възгледите си върху правото им на избор както за малките неща, така и за големите.
В каква паралелка искат да учат, в кое училище, какво да кандидатстват – избори, които тийнейджърите сами трябва да вземат, пък било то и предвид нашите съвети.
Родителите имаме тежката задача да убедим децата ни, че подражанието невинаги е най-добрата практика. Защото всички знаем, че децата лесно се подвеждат от своите връстници и поемат по грешния път на агресия и бунтарство.
Това не означава обаче, че трябва да им налагаме нашите модели на поведение, които условно сме заклеймили за правилни. Задачата ни е по-сложна и тя е обвързана с това да покажем последствията и да оставим правото на избор в техните ръце.
Мисията ни понякога може да включва и погазването на собствените ни амбиции като например синът ни да стане адвокат, а дъщеря ни лекар, в името на техните желания и радости.
Истината е, че децата ни ще бъдат поне два пъти по-щастливи и доволни от живота, ако ги оставим да направят това, в което може би и ние не вярваме.
Защото всички други заповеди и правила не само ще ги затруднят да станат индивидуално мислещи зрели хора, но ще загубят твърде много време. А времето е ценно!
Прочетете още:
Как да тренираме "специалния" си орган
Къде се крие тайната на умните и богатите?