Лятото е в разгара си, децата не са на детска градина и родителите си отдъхват - край на болестите! Да, ама не. В горещите дни се активират вируси, които атакуват децата и ги мъчат с разстройство, повръщане, температура. Старите "зимни" познайници също не спят и дори през лятото малките страдат от ангини, хреми, кашлици.
Най-често разпространените в момента източници на неприятности са рота, ентеро и адено вирусите. Предаването им от човек на човек става по въздушно-капков и контактен път.
Най-вероятните места за среща с вирусите са курортните селища и изобщо местата с много събрани хора на едно място. Положението се усложнява от високите летни температури, те потискат имунната система, а храната бързо се разваля. Басейните със съмнителна чистота не са за малките деца, влажната среда е любима за вирусите, гъбичките и бактериите.
За малките деца най-опасен е ротавирусът. Много бързо, буквално за час, децата, заразени с ротавирус, започват да повръщат. Детето отпада рязко, след което вдига висока температура, появява се силна коремна болка и се стига до диария. Изхожданията са много чести, до десет, а в особено тежките случаи и повече пъти на ден. Всички тези симптоми се развиват от 24 до 48 часа и продължават около седмица.
При децата до 5 г. много често се налага болнично лечение заради силното обезводняване, което налага поставяне на системи. Включват се и симптоматични средства, като пробиотици и запичащи прахчета, а при повръщане и свещички.
При вирусните гастроентерити антибиотиците не са ефикасни и не следва да се използват. Най-важното в тези случаи е хранителна диета, която ще облекчи стомаха и ще потисне позивите за повръщане и разстройство. При малките бебета продължете с кърменето, а ако детето е на адаптирано мляко, използвайте специална диетична форма.
При по-големите деца диетата включва предимно обикновени бисквити, солети, сухар и препечен хляб, без плодове и зеленчуци. Този тип хранене продължава, докато има поне 48 часа без разстройство и повръщане. След прекратяване на диетата е задължително да има постепенно захранване с въвеждане на попара, зеленчукова супа и пюре.
Изключително важно е през целия период на действието на вируса детето да пие много вода, за да се избегне обезводняването. Особено неподходящи са сладки течности като плодови сокове и компот, които могат да влошат състоянието при разстройство. Важно е да се дават разтвори за рехидратация, които се продават в аптеките.
Ако детето е отпаднало, вяло, уринира рядко, с хлътнала фонтанела, с ацетонов дъх в устата, суха кожа на коремчето и лигавиците, вероятно е настъпило обезводняване и задължително трябва да се постъпи в болница.
Единствената ефективна профилактика на ротавирусния гастроентерит е ваксинацията. Ваксината се поставя между втория и шестия месец.
Най-важна е профилактиката, а при настъпило заболяване да не се допусне обезводняване. Наред с елементарните мерки като миене на ръце, избягване на съмнителна храна и контакти с болни хора, могат да ви помогнат и Шуслеровите соли.
С уговорката, че при бебетата лекарският преглед е задължителен.